Gezginci Arıcılık


Gezginci Arıcılık Yapanlar


Kovan sayısı belirli bir sayıya ulaştıktan sonra arıcılar artık sabit olarak arılıklarında tuttukları kolonilerini bal akım dönemleri ve çiçeklenme zamanları farklı olan yörelere taşımaya başlayabilir. Gezginci arıcılık yapmadan sabit bir yer arıların tutulması ile yeterli ölçüde gelir sağlamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Ülkemiz coğrafik konumu açısından bitki türleri ve florası zengin bir ülkedir. Eğer arıcılar bu bitkilerin hangi yörelerde yetiştiğini, özellikle ballı ve polen bulunan bitkilerin nerelerde ve hangi zamanlarda çiçek açtığını öğrenirse ve kendilerine özel bir takvim yaparsa arıcılıktan çok ciddi boyutlarda kazanç elde edebilir. Ancak gezdirmeye karar verilirse kovanların modern arıcılık tekniklerine uygun kovanlar olması gerekir. Örneğin gezdirilecek olan kovanların kolay taşınabilir olmasının yanı sıra havalandırma sisteminin çok iyi olması gerekmektedir. Taşımacılık sırasında arıların boğulmaması için ve strese girmemeleri açısından önemli bir konudur.

Ancak arıların gezdirilmesi söz konusu iken maliyet unsuru arıcıları zor durumda bırakmaktadır. Bu sebepten dolayı arıcılar kovanlarını taşımaya karar verdiğinde hesaplarını yapmaları gerekir. Arılar taşınırken bu bana ne gibi getiri sağlar ve taşıdığıma değer mi? Gibi soruları kendisine sormalarıdır. Ya da eğer az sayıda kovan sayısına sahip ise bile nakil konusunda ortak olarak nakil masraflarını paylaşabilirler. Arıcının arıyı taşıdığı yerdeki bitkilerin çiçeklenme periyotlarını, nektar ve polen kaynaklarının seçimi konusunda bilgi sahibi olması ve araştırma yapması gerekmektedir. Ayrıca taşıdığı yerin uygunluğu, nektarlı bitkilere yakınlığı, yakın yerlerde zirai ilaçlamanın yoğunluğu, su kaynaklarının kolay temin edilebilmesi gibi kriterler ön planda tutulmalıdır.

Arıların konulacağı yerlerin rüzgâr almayacak yer olması, trafiğin ve şehirleşmenin az olduğu bir yer olması da önemlidir. Arıcılar arılarını sonbahar aylarında çam balı için Akdeniz ve Ege bölgelerine, kestane balı için Doğu Karadeniz Bölgesi kestane ormanlarına, yaz aylarında kekik, geven ve çiçek balları için yaylara taşımaktadır. Nakil söz konusu olduğunda öncelikle ballı petekler var ise bunların sağılması gerekir. Nakiller mümkün olduğunca gece saatlerinde yapılmalıdır. Ülkemiz gezginci arıcılığın yapılabilmesi açısından oldukça zengin ve farklı çiçeklenme zamanları bulunan yörelerden oluşan bir cennettir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.