Erkek Arıların Çiftleşmesi ve İşçi Arılarla MücadelesiErkek arılar doğumlarından iki hafta sonrasında artık dışarıya çıktıktan sonra kraliçe arı aramasına koyulmaktadır. Erkek arıların çiftleşme zamanlarında kraliçe arının salgılamış olduğu salgının yeni bir işlevi daha ortaya çıkmaktadır. Erkek arılar çiftleşmeye çıkan anayı bu maddenin kokusuyla takip ederek bulmaktadır. Erkek arılar kovandaki dişi arılara nazaran bazı üstünlükleri söz konusudur. Erkek arıların göz yapılara göre daha fazla parçadan meydana gelmektedir. Koklama organları ise daha fazladır. Kanatları ise işçi arıların kanatların güçlüdür. Erkekler kraliçe arıyı ararken uzun süre boyunca yüksek yerlerde uçarak ana arının salgıladığı hormonu uzak mesafelerden dahi algılayabilmektedir. 

Ana arı ile erkek arı genel olarak yüksek yerlerde buluşurlar ve erkek arının ana arıya yaklaşabilmesi için en az 4,5 metre yükseklikte olması gerekmektedir. Çiftleşme gerçekleştikten itibaren erkek arının sperm keseciği ile beraber bütün organları koparak hayatları sona ermektedir. Ana arı ile çiftleşme gerçekleştiremeyen erkek arıların da çok fazla ömürleri yoktur. Erkek arılar ilkbahar ayları ile yaz ayları başlangıcına kadar yaşadıktan sonra bal akım dönemi itibari ile işçi arılar tarafından kovan dışına atılmaktadır. İşçi arılar çiftleşme dönemi kadar erkek arılara itina ile bakarlar ancak çiftleşme dönemi sona erdikten sonra onlara saldırmaya başlar. Erkek arılar bir şeyler tüketmek istese de işçi arılar onları dışarı atacaktır. 

Kovan dışına atılan erkek arılar açlıktan öleceklerdir. Kendileri besinleri bulma gücüne ve becerisine sahip değildir. Aynı zamanda kovandan dışarıya atılan erkek arılar kovana tekrar girmek için mücadele verse de işçi arılar buna müsaade etmeyerek onları zehirli iğneleri ile öldürürler. Erkek arılar her ne kadar işçi arılardan daha büyük ve güçlü gözükseler de mağlup olmaktadır. Bal akım dönemi başlangıcından gelecek sezonun bahar ayına kadar işçi arılar ana arı ile birlikte kovanın mutlak hakimi olacaktır. Blogger tarafından desteklenmektedir.