Ekolojik Dengede Arı ve Arı Ürünlerinin DeğeriArıcılıkta her ne kadar üretimde temel olarak bal üretimi ele alınsa da diğer arı ürünlerinin de üretilmesiyle birlikte arıcılıkta daha fazla gelir sağlamaktadır. Ülkemizin koşulları göz önüne alındığında Batı Anadolu Bölgesinde arıcıların birçoğu bal üretimini çam balı olarak yaparlar. Fakat hava şartları göz önüne alındığında ise çam balı üretimi yıldan yıla farklılık göstermektedir. Çam balı üretiminin az olduğu dönemlerde arı sütü ve polen üretimi sayesinde yine kazanç sağlanır. Son yıllarda arı ürünlerinin değeri tüketiciye bilinçli bir şekilde aktarılmaya başlanmış, dünyada ve ülkemizde arı ürünlerinin üretim çeşitliliği artmış ve bunun sonucunda da bu ürünlere olan talep artmaya devam etmektedir. Arıcılıkta üretimin çeşitli olması ve kaliteli üretimler tüketici ve üretici açısından fayda sağlar.

Dünya geneline bakacak olursak ise ticareti en fazla yapılan ve üretimi en fazla olan arı ürünü hiç kuşkusuz baldır. Dünya ticaretinde bal mumu, arı sütü ve propolis ürünlerinin de yeri önemlidir. Arı zehrinin ise üretimi ve tüketimi diğer arı ürünlerine bakıldığında sınırlı olmaktadır. 

Dünyadaki ekolojik denge içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan arılar tozlaşma yani polinasyon görevi sayesinde üretilen bitkisel ürünlerin veriminin artmasında önemli bir yer tutar iken üretmiş oldukları ürünlerin insan sağlığı açısından oldukça büyük bir yeri vardır. Üretmiş oldukları arı ürünleri arasında en çok üretilen ve yaygın bir biçimde tüketilen, kahvaltı sofralarımızda yer alan ürünü ise baldır. Doğadaki birçok zengin bitki örtüsünden arılar tarafından emekle üretimi yapılan bu mucizevi ürün eski çağlardan beridir bazı alanlarda kullanılmakta ve tüketilmektedir. Biyolojik özelliği bakımından yıllarca aynı yerinde dursa bozulma göstermeyen bir üründür.

Vücuttaki metabolizmayı dengeleyen ve bazı hastalıklarda şifa kaynağı olarak kullanılan bir üründür. Avrupa ülkelerinde ve son yıllarda ülkemizde de arı ürünleri üzerine apiterapi adı altında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Arı ürünleri arasında özellikle arı sütü de oldukça önemli ve yararlı bir üründür. Arı sütü o kadar değerli bir üründür ki bunu sadece arılarında kendilerinde kullanması ile anlayabiliriz. 

Arı bireyleri arasında en gelişmiş ve en uzun ömürlü olanı ana arıdır ve ana arı gelişim süreci boyunca  16 günlük sürede yalnızca arı sütü ile beslenmektedir. Arı sütünün günlük olarak uygun dozda tüketen kişiler daha dinç ve zinde olmaktadır. Yaşlanmayı geciktirici bir üründür ve hatta bazı kozmetik ürünlerinde cilt bakımı kırışıklıkları giderici kremlerin içeriğinde arı sütü vardır. 

Arının iğnesini batırması sonucu dışarı attığı sıvıdır ve arı sokulmasına maruz kalındığında vücudumuza arıların enjekte etmiş olduğu bu sıvı artık günümüzde arı ürünleri arasında üretimi yapılmakta olan değeri yüksek olan bir üründür. Özellikle romatizma hastalıklarının tedavisinde .ok etkili olmakla birlikte oldukça güçlü bir antibiyotik özelliği taşıdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Ancak arı zehiri bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Arı sokmasına karşı alerjisi bulunan arı sokmasına maruz kaldığında eğer alerjik belirtiler görürse hemen en yakın hekime başvurması gerekmektedir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.