Balın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi
Doğada kültür halinde veya doğal şartlarda ve doğal bir biçimde kendi yetişen bitki çiçeklerindeki (eğer bu bitki ballı bitki ise) bitkide yer alan nektarların ya da böcekler tarafından salgılanmış olan tatlımsı maddelerin bal arıları aracılığı ile toplanarak kovana getirildikten sonra belirli bir işlemden geçirildikten sonra petek gözlerine depo edilmesiyle oluşan tatlımsı ve kıvamlı ürüne bal adı verilmektedir. İnsanlar tarafından yüzyıllardan beridir tüketilmekte olan, enerji kaynağı ve faydaları yüksek olan bal, insan sağlığı bakımından birçok hastalığa karşı apiterapi ürünü olarak kullanılmaktadır. Balın bu denli koruyucu ve tedavi edici özelliklerinin altında anti oksidan ve anti bakteriyel özelliklerinin yer almasıdır.

Mikropları yok edici özelliklerinden ötürü göz ağrısı tedavisinde kullanılmakla birlikte, mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelmektedir. Ülser hastalığı bulunan kişiler üzerinde 1 haftalık periyotta yapılan çalışmada tedavi edici etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Kabızlık sıkıntısı çekenler ılık suyla balı karıştırarak tüketmeleri halinde şifa bulur ve aynı zamanda ishali olanlar eğer balı soğuk su ile karıştırarak tüketirse ishaline karşı iyi gelmektedir. Balgam söktürücü etkisi vardır. Beynin daha verimli çalışmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenleyici etkiye sahip olan bal aynı zamanda damarların açılmasını sağlar. İştah açıcı bir etkiye sahiptir. Tansiyon hastaları eğer düzenli ve dozajında kullanılmaları halinde şikâyetleri azalır. Akciğer hastalıkları bulunan kişiler özellikle öksürük ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir üründür. Bal birçok bitkisel ürün ile kür halinde kullanılabilmektedir. Öksürüğü bulunanlar özellikle turp ile birlikte bal kürünü kullanırlarsa çok kısa bir süre içerisinde öksürüklerinin azaldığını veya geçtiğini görürler. Boğazdaki bakterileri ve mikropları öldürür ve boğaz, bademcik iltihaplarını giderici etkiye sahiptir. Limon suyu ile beraber tüketildiğinde gribe iyi gelmektedir. Çok hızlı bir biçimde kana karılabilen enerji kaynağı bal ılık su ile beraber tüketildiğinde yaklaşık 10 dakika içerisinde kana karışmaktadır. İnhibine bir etkisi vardır yani bakterilerin barınmasına engel olmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler antioksidan tüketmesi gereklidir. Balda güçlü miktarda antioksidan yer almaktadır. Yara ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta, yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Havadan nem çekme özelliği sayesinde yara izlerinin yok olmasını sağlamaktadır. Şişkinliklere karşılık antienflamatuar etki oluşturarak ağrı sırasında meydana gelen acıyı da hafifletici etkiye sahiptir.Nektarın farklı çeşitlerde olmasına göre değişimi söz konusu olmakla beraber genel olarak değerlendirildiğinde bal içeriğinde B1, B2 B5 ve C vitaminleri vardır. Az miktarda ise bakır, demir ve çinko yer almaktadır.Blogger tarafından desteklenmektedir.