Bal Neden Kristalleşir


Balın zaman içerisinde donma göstermesine halk dilinde kristalleşme adı verilmekte ve içerisinde sanki sahte ürünler olduğu ya da balın kalitesinin düşük olduğu gibi yanlış düşünceler söz konusu olmaktadır. Balda donma görülme nedenleri ise sıvı olan balın kavanoz dibinden başlayıp yukarı doğru katılaşma göstermiş olduğu süreçtir. Doğal olan bal ve özellikle de çiçek balları saklama koşulları altında zaman içerisinde donma göstermektedir.

Ağızda bırakmış olduğu his ise bal içerisindeki doğal şeker yapısının zaman içerisinde kristal bir hal almasıdır. Bu süreç kaynağı olan çiçeklere bağlı polen yapısı, içeriğindeki doğal şekerler, saklama koşullarına bağlı olarak bu durum hızlı ya da yavaş bir biçimde gerçekleşmektedir. Balı eğer soğuk bir ortamda muhafaza eder isek bu süreci hızlandırmış oluruz.

Sahte ballar ise içeriğinde şeker şurupları katılan veya aşırı olarak ısıtılmaya maruz kalmış olan ballar da kristalleşme söz konusu olmaz. Ancak şunu da bilmeliyiz ki salgı balı olarak bilinen çam balı yapısından ötürü kristalleşme söz konusu olmaz. Balda donmayı geciktirebilmek için oda sıcaklığında muhafaza etmek gereklidir. Başka bir önemli husus ise balı güneş ışığına maruz bırakmamak gereklidir.

Balda kristalleşme söz konusu olur ise balı temas ettirmeden kavanozdaki balı sıcak suyun içerisine koyup sıvı hale dönmesini sağlayabilirsiniz. Ancak balı uzun süre boyunca sıcağa temas ettirmemek gerekir. Aksi halde içerisinde bulunan faydalı enzim ve amino asitler değerini yitirir. Balın içeriğine göre örnek verecek olursak Ayçiçek balları ve pamuk çiçeği balları hızlı bir biçimde donma göstermektedir. Ancak çam balı ise hiçbir zaman donmaz. Balın donması doğal bir olaydır ve bal tüketicilerinin bu konuda endişe etmemesi gereklidir. Rahatlıkla tüketmelerini öneririz. İçeriğinde şeker şurubu bulunmuş olan ballar ise çok uzun süre boyunca donmadan kalabilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.