Bal Nasıl Tüketilebilir

Dengeli beslenme söz konusu olduğunda besin kaynağı olarak çok faydalı olan balı tüketme esnasından bazı durumlara dikkat etmemiz gereklidir. Balın petekli haliyle tüketilmesi bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir ve bu durum bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bal arıları tarafından doğada bulunan ballı bitkilerden elde edilen nektarın depolandığı petekler vücutlarını birbirine tutarak ısınma vasıtasıyla bal mumu elde edilmektedir. Bu durum ise arıların yorulmasına neden olmaktadır. 1 kg petek yapımı için bal arısı yaklaşık olarak 20 kg kadar bal ve yanında kendi enerjisini harcamaktadır.

Bazı uzmanlar tarafından petekli bal içerisindeki bal mumunun insan organizmasına faydasının olmadığı söylenmekte ve beslenme değerinin olmadığı ortaya koyulmaktadır. Süzme bal ise kolay hazmedilebilir olması ve petekli bala göre daha hesaplı olması, analizinin yapılabilmesi nedeniyle daha güvenli olarak görülmektedir. İçeriğinde yer alan amino asitler ve enzimlerin kaybolmaması için balın sıcağa maruz kalmaması ve oda sıcaklığında güneş ışığı ve ısıya maruz kalmadan muhafaza edilmesi gereklidir. Balla yapılan karışımlarda örneğin su ve sirke ile tüketilmesi söz konusu iken ılık olmasına dikkat etmek gerekir. Böylelikle balı asıl haliyle tüketmiş oluruz.

Çocuklarda Bal Tüketimi

Çocuklar açısından da balın çok kıymeti vardır. Ancak bir yaşından itibaren tüketmelidirler. Bir yaşından büyük olan çocukların biberonlarına yaklaşık olarak 125 ml süt içerisine bir çay kaşığı bal koyulursa çocuklarda dişlerin şeker ile çürümesi önlenmiş olur.

Aç Karnına Bal Yiyin

Sabahları uyandığımızda aç karnına bir tatlı kaşığı kadar bal tüketirsek mide ve boğazlardaki enfeksiyonları yok eder ve özellikle mide rahatsızlıkları bulunan kişilerin aç karnına bu şekilde tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aç karnına balı ve sirkeyi karıştırarak tüketirsek metabolizmaya çok faydası olur ve vücudu temizler. Balı ısıtmadan ya da pişirmeden tüketmek gerekir. Eğer bazı yiyeceklere karıştırmak istiyorsak öncelikleri diğer besinler pişirilmeli ve ılıdıktan sonra bal koyulmalıdır. Böylelikle içerisindeki vitamin ve enzimlerin değerleri kaybolmaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.