Bal Arısının Yaşam Döngüsü
Hayvanların arasında en çarpıcı bir biçimde mühendislik ve mimarlık bilgisine sahip olan ve 20 bin türe sahip arılar yaşam tarzları ile birçok canlıdan ayrılmakla birlikte aralarındaki iletişimi bilimciler tarafından incelenmekte olan hayret verici özellikleri barındıran hayvanlardır. Bir arı kolonisi bir tane kraliçe arı, birkaç yüz adet erkek ve 20 ile 80 bin arası işçi arıdan meydana gelmektedir. Arıların bir arada bulunarak çok sayıda olmasına karşılık olarak iş bölümlerini disiplinli bir şekilde kargaşa yaşamadan sürdürmektedirler. Fiziksel özellik bakımından üç bireyde farklı görünüme sahiptir ancak işçi arılar ve ana ana dişi cinstedir. Her bir arı kolonisinde yalnızca bir tane kraliçe arı bulunmaktadır ve bunlar işçi arılara göre daha büyüktür. Ana arının temel görevi ise kovanın sürdürebilirliği ve sönmemesi açısından erkek arılar ile çiftleşerek kovanda yumurta atmaktır. Üreme yalnızca kraliçe arı sayesinde gerçekleşmektedir. Ana arı yumurtlama görevinin yanında kolonilerin bir ve bütün olması için salgı salgılamaktadır. 

Erkek arılar ise işçi arılara göre daha büyük ve bombeli bir yapıdadır ve göz yapılarından kendilerini belli ederler. Ancak iğneleri ve nektar toplayabilecek organlara sahip değillerdir. Erkek arıların bir tek görevi vardır o da kraliçe arıları döllemektedir. İşçi arılar tarafından kovan içinde petek örme, nektar ve polen toplama, arı sütü üretimi, kovan içindeki ısı düzeni, kovan temizliği ve kovanı dış etkenlerden savunma gibi görevler yerine getirilmektedir. Canlı türleri arasında yer alan bazılarına kıyasla yavru bakımı daha özenli bir biçimde gerçekleşmektedir. Yumurta, larva ve pupa evrelerinden geçtikten sonra erişkin hale gelerek her farklı evresinde farklı bir bakım sistemi yer almaktadır. Kraliçe arı tarafından yumurtanın petek gözüne bırakılması itibari ile başlamakta olan bu dönem süresince arı yavruları özenli ve dikkatli bir biçimde bakılmaktadır. Arı kovanı içerisinde yer alan yavruların tüm sorumluluklara işçi arılara aittir. İşçi arılar öncelikle ana arının yumurta bırakabilmesi için petek içerisinde özel bir biçimde belirlenen kuluçka hücrelerini hazırlamaktadır. Ana arı daha sonrasında bu hücrenin temiz olup olmadığını ve yumurtlamak için uygun olup olmadığını kontrol ederek yumurtalarını bırakarak ilerlemektedir. Yumurta gelişimi adına gerekli olan şartlar sağlandıktan sonra larvaların ihtiyaç duydukları besin maddeleri temin edilerek hücre sıcaklığının sabit tutulması sağlanmaktadır. Bu metotları işçi arılar çok dikkatli bir biçimde gerçekleştirmektedir. 

Ana arı tarafından atılan yumurtaların gelişim süresi 3 gündür. Bu süre zarfından sonra hücreler beyaz renkte ve kurt şeklinde arı larvaları çıkmaktadır. Yumurtadan çıkmakta olan canlıların göz kanat ve bacakları bulunmamaktadır. Dış görünüşüne bakılacak olursa bal arısına benzer bir yönleri yoktur. Bir larva büyüme dönemi süresince işçi arılar tarafından yaklaşık olarak 10 bin kez ziyaret edilir. Larva dönemleri arıların sürekli olarak beslenmiş oldukları ve beden açısından en çok gelişme gösterdikleri dönemdendir. Arı larvası düzenli olarak beslenmesi ile bir hafta sonunda önceki ağırlığına göre 1500 kat daha fazladır. Yedinci günden itibaren ise larva beslenmeyi kesilerek hücre ağzı mum ile yapılan bir kapak vasıtasıyla tamamıyla kapatılmaktadır. Larva kendisinin üretmiş olduğu maddeyle etrafını koza ile örüp buraya kendisini hapsetmektedir. Arı larvalarının larva döneminden pupa dönemine geçiş evresi bu şekildedir. Pupa içerisinde 12 gün boyunca kaldıktan sonra pupadan çıkan bal arısı 45 günlük ömrüne geçmiş olur.Blogger tarafından desteklenmektedir.