Bal Arısı ve Arı Ürünlerinin İnsanlar Açısından Önemi


Bal arıları bitki tozlaşmasından büyük rol oynadıkları için insan varlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Küresel olarak ekonomiye katkısı 2015 senesinde 265 milyar Euro civarındadır. Arının faydası genel olarak elde edilen ürünler üzerinden ölçülmektedir. Arı ürünleri içerisinde en fazla tüketilen ve popüler olan baldır. Bal arısı ballı bitkilerdeki nektarları toplayarak öz suyu midesinde depolayarak kovana getirip peteklere doldurur. Peteklere depolanan bu sıvı arılar tarafından işlemden geçirilir. Su içeriği %18 ve altında olan nektarlar toplanır ve bu işlem yıl içerisinde maksimum dört kez yapılmaktadır. Bal akım dönemi sona erdikten itibaren arıcılar tarafından bal hasadı yapılır ve sırlanmış olan peteklerin bir kısmı petek hali ile tüketiciye sunulurken bir kısmı ise bal sağım makineleri vasıtasıyla sırları temizlenerek süzme halinde elde edilir. 

Bal sağım işlemi yapılırken öncelikle bal peteklerindeki sırlar sır tarağı ya da bıçağı ile kesilir ve bal sağım makinesine koyulur. Bal sağım makinasındaki santrifüj güç, gözleri bozmadan balı çıkarma işlemini gerçekleştirir. Balı sağılan petekler daha sonra tekrar kovanlara koyulur. Bal sağım makinesindeki bal birkaç kez elekten geçirilip temizlenir. Sonrasında ise bal tenekesinde birkaç gün dinlendirilmeye bırakılır. 

Arı ürünleri arasında kullanılan başka bir ürün ise kozmetik ve endüstri tarafından kullanılmakta olan bal mumudur. Bal arısının bezlerinden elde edilmektedir. Bal mumunu bal arıları petekleri örerken ve inşa ederken kullanmaktadır. Eski zamanlarda kahverengi bal petekleri arıcılar tarafından çıkarılarak eritilmekteydi. Şimdi ise tekrar açık renkli olan saf bal mumu yeni olan mum merkez duvarlarına dökülerek kolonilere geri dönmesi sağlanır ya da başka biçimlerde geri dönüşümü sağlanır. Arı mumu diğer şeylerin yanı sıra mum yapımında kullanılmakta olan değerli bir üründür. 

Arı ürünleri arasında yer alan başka bir ürün ise polendir. Bütün bitkilerde yer alan polenler arılar aracılığı toplanır. Bir yıl içinde bir bal arısı 30 ya da 60 kg arası polen toplamaktadır. Arıcılar poleni elde etmek için ise kovanlara polen tuzakları yerleştirmektedirler. Vitamin mineral ve protein açısından oldukça zengin ve değerli bir üründür. Bağışıklık sistemine destek verir. 

Başka bir önemli arı ürünü olarak bilinen ise propolistir. Bal arılar çeşitli bitkilerden topladıkları reçineleri kovana getirirler. Bir bal arısı ise yıl içerisinde 50-500 gr arasında reçinemsi madde toplar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan propolis doğal antibiyotik olarak bilinir. Kapsül içerisinde tıbbi olarak merhem, krem veyahut bitki içeceği olarak kullanılmaktadır.

En değerli olarak bilinen arı ürünü ise arı sütüdür. Yalnızca genç işçi arılar aracılığı ile üretilmekte olup bal ve polenden bal arıların bez salgısı ile üretilmektedir. Arı sütü yalnızca ana arı tarafından tüketilmektedir ve diğer arılardan daha uzun ömürlü olmaktadır. Bu sebepten ötürü ana arı performans ve dinçlik bakımından bir sembol niteliği taşır. Arı sütü kozmetik ürünleri ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.