Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Amerika Yavru Çürüklüğü Belirtileri ve Tedavi Yolları


Avrupa Yavru Çürüklüğü


Avrupa yavru çürüklüğü hastalığının yayılma biçimleri ya yağmacılıkla ya da her kovanda aynı araç ve gereçlerin kullanılması ve dezenfekte edilmemesi sonucunda yayılır. Avrupa yavru çürüklüğünün belirtileri ise peteği elimize aldığımız zaman sanki böyle kokmuş bir balık gibi koku alırız. Arı ölümleri genel olarak larva dönemlerinde gerçekleşmekle beraber larvanın rengi beyazdan önce sarı rengi ve sonrasında ise kahverengiye döner.


Avrupa yavru çürüklüğü ile mücadele etmek için öncelikle hastalıklı olan çerçeveler alınarak imha edilmelidir. Sonrasında ana arının değiştirilmesi gerekir. Diğer sağlıklı olan kovanlardan uzaklaştırdıktan sonra kovan bakımı ve temizliği de yapılmalıdır. Koloninin hızlı bir biçimde kendini toparlayabilmesi için ise vitaminli şurup ile beslenmelidir. Bu kovana ilaçlama yapılacağından dolayı bal sezonunda o sezon bu kovandan bal hasadı yapılmamalıdır. Daha öncesinde hastalıklı kovanda kullanılan araç ve gereçlerin mutlaka temizlenmesine özen gösterilmelidir.


Amerikan Yavru Çürüklüğü


Avrupa yavru çürüklüğü ile arasındaki benzerlikler çok fazladır ve bu sebepten dolayı gözlemlemeyi dikkatli bir şekilde yapmamız gereklidir. Amerikan yavru çürüklüğünün diğerinden farkları olarak larvalar petek gözü için kıvrık olmayıp düz halde ölüm gerçekleşmektedir. Larvaları kontrol ederken bir çöp yardımı ile hastalık belirtisi taşımakta olan peteğin gözlerine batırarak macun biçiminde uzama oluyor mu bunu gözlemlemek gereklidir.
Diğer hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklı kovanlardaki balları o sezonda kesinlikle hasat etmemeliyiz. Kovanlara bakım yaptığımız sıradaki kullanılan araç ve gereçleri her defasında dezenfekte etmeyi ihmal etmemeliyiz. Hastalık yavrulu olan çerçevelerin bütününde gözlemleniyorsa o kovanı imha etmek gereklidir. Hastalık şiddeti çok yüksek değil ise hastalıklı olan çerçeveler yakılarak imha edilmeli, hastalık olan kovan diğer kovanlardan uzak bir yere konulmalı, şurup ile besleme yapılmalıdır.

Bulaşık kovanın üzerinde yer alan mum ve propolis artıkları ise sıcak sabunlu su ve tel fırça ile güzelce temizlenmelidir. Sabunlu suyun içerisine ise sodyum hidroksit katılmalıdır. Araç ve gereçler etilen freon ile temizlenmeli eğer bunlar bulunmuyorsa o araç ve gereçlerin de imha edilmesi gerekmektedir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.