Arıların Polinasyon Üzerine Etkisinin Önemi

Arılar o kadar değerli bir varlıktır ki yalnızca kendilerinin üretmiş olduğu bal, polen, arı sütü gibi sağlık açısından oldukça önemli olan ürünleri insan hayatına katmakla kalmayarak aynı zamanda çiçeklerin tozlaşması yani polinasyonu konusunda önem taşımaktadır. Yemiş olduğumuz meyvelerin çiçeklenme döneminde yeteri kadar döllenmesini sağlayan yine arılardır. Arılar olmaz ise insanların ömrü ortalama dört yıl sürer diye boşuna söylenmez. Çünkü eğer arıların bu ekolojik sistem döngüsü içerisinde yer almaması durumunda yetiştirilen birçok üründe döllenme meydana gelmeyecektir ve bir süre sonra da ürünler yok olacaktır. Bu sebepten dolayı bu değerli varlıkların kıymeti bilinmelidir. Örneğin herhangi bir kiraz bahçesi ya da kivi bahçesinde çiçeklenme dönemlerinde eğer yeteri kadar döllenme oluşmaz ise ürünün albenisi düşük olur. Bu konu hakkında bazı tarım il ve ilçe müdürlükleri arının bitki polinasyonu üzerine etkisi konusunda projeler oluşturarak sunmakta ve çiftçilerin bu konuda bilinçlenmesini sağlayarak bir farkındalık oluşturulmaktadır.


Hala ülkemizdeki çiftçilerin birçoğu arının değerini ve kıymetini ve tozlaşmaya olan etkisini bilmiyor. Üstelik hala arının meyve bahçesine ve meyvelere zarar verdiğini düşünen ve bu konuda bilgi sahibi olmayan çiftçilerimiz bulunuyor. Oysa ki her çiftçinin kendine ait olan bahçesi veya arazisinde arı bulundurduğu vakit alacağı ürünlerde gözle görülür bir verim artışı sağlanacağını bilmesi gerekir. Meyvecilikte asıl amaç verim ve kaliteyi artırmaktır. Bunu sağlamanın en önemli faktörü de döllenme ve tozlaşma olayının sağlıklı bir şekilde meydana gelmesidir. Eğer çiftçiler bütün kültürel işlemleri yerine getirseler dahi eğer polinasyon işlemine önem vermezler ise yeteri kadar verim alma durumu söz konusu olmaz. Örneğin kiraz bahçesinde arının bulundurulması önemlidir. Kiraz tozlaşmasında böceğe bağımlılık oldukça yüksektir. Kiraz kendi kendini dölleme özelliğine sahip değildir. Bu durumda bal arısının kirazdaki döllenmedeki önemi ortaya çıkar. Yalnızca kiraz üreticileri değil bütün üreticiler arıcılar ile anlaşma yaparak çiçeklenme döneminde ücret karşılığında arıları bahçelerine getirmektedirler. Bu konu hakkında artık farkındalık yaratma konusunda başarı artırılmalıdır. Amerika’da arıcılara çiftçiler kiralama bedeli olarak kovan başına 150 dolar gibi bir ücret ödemektedir. Bu konuya ne kadar fazla önem verdiklerini görüyoruz. Arı o gün hangi meyve çiçeğinden başlarsa o gün o çiçekten başkasına gitmiyor. Badem ağaçları ve kiraz ağaçları gibi bazı ağaç türleri döllenme amaçlı arıya oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır. Bitkiler her ne kadar doğal yollar ile rüzgarla döllenme gerçekleştirebilse de bu yeterli olmuyor.


Arıcıların bu konuyla alakalı en çok şikayetçi oldukları konulardan birisi de zirai ilaçlardan ötürü arı ölümlerinin artmasıdır. Çiftçi bu konuda eğer bilinçli davranırsa arıları ve arıcıyı koruyacaktır. Bu sebepten dolayı çiftçilerin arazi veya bahçelerinde yakın mevkilerde arıların olacağı düşünülerek ilaçlamaların akşam saatlerinde yapılması gereklidir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.