Arılarda Nosema Hastalığı ve Belirtileri
Arılarda Nosema Hastalığı

Nosema hastalığı bal arılarında çok yaygın bir biçimde görülen ve sindirim sistemi ile alakalı olan bir hastalıktır. Tüm dünyada ve ülkemizde de yaygın bir biçimde görülmekle birlikte özellikle nem oranının fazla olduğu bölgelerde ve mevsimlerde görülme olasılığı fazladır. Bu hastalık oranı ilkbahar aylarında yavru sayısının fazlalaşması sonucunda artış göstermektedir. Nosema apis adındaki parazitin sebep olduğu bu hastalık ergin arı hastalıkları kategorisine girmiş olsa da bütün arılarda görülmektedir.

Bal arısı bu hastalığı parazitin bulunduğu baldan, polenden ve sudan almaktadır. Hasta olan kovanlar ile sağlıklı olan kovanlar aynı su kaynağından su tüketirse hastalık sağlıklı arılara da taşınır. Bu hastalık erkek arı, işçi arı ve ana arı olsun bütün arı bireylerinde görülebilir.

Hastalık şiddetini artıran sebepler arasında; kovanda ana arının olmaması, besin kaynaklarının az olması, kovanda varroa bulunması gibi faktörler yer almaktadır.

Hastalık belirtisi:

Arıların ishal olmasından dolayı peteklerde ve kovanlarda kahverengi lekelerin görülmesi, arıların karınlarının şiş olması ve güçleri olmadığından dolayı uçamayarak kovan önünde kanatları açık bir biçimde beklemeleri hastalık belirtileri arasında yer alır.

Eğer hastalık ile bir an önce mücadele edilmez ise ve hastalık uzun sürerse kolonideki genç arı sayısının artmasına karşılık olarak ergin arıların nüfusu azalır ve sonuç olarak tarlacı arı kaybından ötürü verim azalacaktır. Hastalıklardan kolonileri korumak için kovanlar güçlü tutulmalı, ana arısı yaşlanmış olan kovanların ana arısı değiştirilmeli, zayıf koloniler birleştirilmelidir. Nosema hastalığı görülen kovanlarda ilaçla mücadele edilmektedir. İlacın etken maddesi ise fumagilin olan ilaçlardır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.