Arıları Kışa HazırlamaBal hasadından evvel koloni bireylerinin sayısı çoğaldığında kovanlara ilave attığımızda ana arı ızgarası kullanırız. Bal akımı bazı bölgelerde kısa sürdüğünden ötürü ve bu dönemde erkek arı ile çiftleşmiş ve yumurta verimi yüksek olan ana arılar çok sayıda yumurta bıraktıklarından dolayı kuluçkalık daraltılır ve ballık kısmı yalnızca bal depolanması amaçlı kullanılır. Kuluçka alt katta devam ederken üst katta arılar bala çalışır. Bal sezonu sona erdiğinde ve bal hasadı başladığında ise bize kolaylık sağlayacak olan malzemelerden birisi de arı kaçırandır. Bu malzemeyi hasadı yapılacak olan kovana hasat yapılmadan bir iki gün öncesinden kuluçkalık ile ballık arasına koyulur. Arı kaçıran sayesinde arının huysuzlanmasını engelleyerek kolay bir biçimde balları almış oluruz. 

Bal sağımından sonra boş petekler petek poşetine koyularak derin dondurucu içerisinde bir gün süre kadar bekletilir. Bu sayede eğer petekte arı güvesinin yumurtası varsa ölmüş olur ve petekler bahara temiz bir şekilde çıkar. Bal sağımından hemen sonrasında ise varroa ile mücadeleye başlamalıyız. Varroa ile mücadele edilirken kimyasal mücadele yapılıyor ise mutlaka bunu bilinçli bir şekilde yapmalıyız. Dozajı fazla olursa hem arıya ve hem de kendimize zarar vermiş oluruz. Az olur ise de varroa ile etkili bir biçimde mücadele edilmez. 

Sonbahar bakımında varroa ile mücadelede organik asitlerden ziyade flumetrin etken maddesi içeren ruhsatlı ilaçları da kullanabiliriz. Kışa hazırlama aşamasında kovanın geniş olan delikleri daraltılarak hem eşek arıları tarafından ve hem de diğer kovanlardan tarafından yağmacılığa önlem alınır. Uçuş deliklerini iki üç arının geçebileceği kadar boşluk bırakarak daraltırız. Kış öncesinde sonbahar mevsimin de yapılması gerekenlerden birisi de arıların sıkıştırılması ve daraltılmasıdır. Arının bal ve polen bulamadığı dönemlerden sonra şurup ile besleme takviyesi yapılarak arının aç kalmaması sağlanır. 


Arılarda hastalık gözlemlenmiş ise örneğin yavru çürüklüğü ile karşı karşıya kalırsak hastalıklı olan petekler kovan içerisinden alınarak imha edilmelidir. Kovan değişimi ya da temizliği yapılmalı ve arının güçlenmesi için hem vitaminli şurup beslenmesi yapılmalı ve hem de popülasyon sayısının hızlı bir biçimde artmasını sağlamak amacıyla başka kovanlardaki kapalı yavrulardan takviye yapılır. Kışa güçlü koloniler ile girilmeli ve zayıf olan koloniler birleştirilmelidir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.