Arılar Artık Takip Cihazı Sayesinde Takip EdiliyorSon yıllarda arı ve arı ürünlerinin önemi konusunda bilimsel çalışmalar tüm dünyada hızlı bir biçimde büyümeye devam ederken artık arıları çip takılması gibi bir teknolojik gelişme çığır açıyor. Bu çip sayesinde bal arıları artık anlık olarak takibe alınarak ömrü süresinde neler yaptığı ve ölümünün nasıl sonuçlandığı hakkında bilgi alabilmek de mümkün oluyor. Bu olayı ilk duyduğumuzda hepimize hayal ürünü gibi gelse de Fransa’da laboratuvar ortamında bilim çalışmaları bu yönde ilerlemektedir.

Neden Fransa diyoruz çünkü arı konusunda Fransa çok eski zamanlardan beri yoğun çalışmalar yapmakta ve arıya oldukça fazla önem vermektedir. En önemli araştırma çalışmaları ise Avignon şehrinde yapılıyor. Bu şehirde yapılan çalışmalarda arılar birey olarak takip edildiği ve arılar üzerinde farklı etkilerin denendiğinde nelerin olabileceği gözlenmektedir. Üzerine cihaz yerleştirilmiş olan arılar özel bir kovan içerisinde kayıt altına alınmaktadır. Arıların en çok olumsuz yönde etkilendiği etkenler arasında ise zararlı olan böcekler ve hastalıklar yer alıyor. Ayrıca dünya genelinde artık mera alanlarının önemini yitirmesi ve bitki yetiştiriciliğine önem verilmediği genel sayıldığında bitki türlerinin azalması sonucu ve teknolojik cihazların kullanılmasında radyasyonun yayılması da arıları büyük ölçüde olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Arı ölümlerinin son yıllarda hızlı bir biçimde artmasıyla birlikte artık insanları bir endişe almaya başladı. Arılar üretmiş olduğu ürünlerin yanında insanoğlunun temel besin kaynaklarının neredeyse tamamının tozlaşmasında rol oynayan önemli varlıklardır. Koloni sayılarında her yıl ülkemizde de ciddi kayıplar yaşanmaktadır. Bu konu hakkında sorunun kaynağının neler olduğu konusunda çalışılmaya başlanmıştır. Özellikle arılara bitkisel ilaçlar ve zararlı olan böcekler çok fazla zarar vermektedir.

Arılara takip sistemi takılma çalışmasında öncelikle seçilen arılar işaretlenerek nektar toplama işlevine başlatılmadan evvel sırtlarına mikroçip takip sistemi konuluyor. Bu cihaz sayesinde arılar takip edilmesinin yanı sıra arı herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında yardımcı oluyor. Bütün bu mikroçipler ayrı ayrı kayıt altına alınıyor. Bunun sayesinde tarım ilaçlarına maruz kalmakta olan bal arıları ile öbür arıların arasında ne gibi davranış farklılıkları olduğu tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda arının nasıl bir çalışma mekanizmasına sahip olduğu da gözlenmektedir. Bu yöntem sayesinde pestisitlere mahkum olan arılara farklı dozlarda ilaçlama yapıldığında en ufak bir zirai zehrin bile arının yön tayinin kaybetmesine neden olduğu saptanmıştır. Arıların nüfusunun azalmasında pestisitlerin ana etken olup olmadığı konusunda ise çalışmalar devam etmektedir.

Özellikle bitki koruma konusunda bilinçli davranılmalı ve olabildiğince biyolojik mücadele yöntemleri denenmelidir. Bazı pestisitler doğada yararlı olan böcekleri de yok etmektedir. Zirai mücadeleyi doğal ekolojik dengenin bozulmamasına dikkat ederek yapmamız gerekmektedir.


Blogger tarafından desteklenmektedir.