Arılar Açısından İlkbahar Aylarında Nektar ve Polen Kaynağı Olan 1.grup Bitki Çeşitleri

Akdeniz Defnesi

Ülkemizde dört mevsimde de yeşil kalabilen, nemli ve kıyı bölgelerde yayılış gösteren, arılar için ilkbahar aylarında yani Mart ayından başlayarak Mayıs ayına kadar çiçeği olan bal verimi bakımından dünya ballı bitkiler grubunda 4.grupta yer alan bir bitkidir. Latince adı ise laurus nobilis olarak bilinir.

AkçaağaçÜlkemizde yüksek ve nemli bölgelerde yayılma gösteren ve orman bölgelerinde dağınık bir vaziyette bulunan, özsuyundan şeker üretimi gerçekleştirilen ve çiçeklenme zamanı Nisan ayında olan ballı bitkiler arasında yer almaktadır. Ballı bitkiler sınıflandırılması açısından 4. Grupta yer almaktadır. 100 ve üzeri akçaağaç türleri yer almaktadır. 10 tanesi falan Türkiye’de doğal olarak bulunmakla birlikte süs bitkisi olarak yetiştirilen türleri de mevcuttur.

Söğüt

Genel olarak su kaynaklarının kenarlarında ve suyun bol olduğu yerlerde yetişmekte olan, kış aylarında yaprak dökenleri de dökmeyenleri de bulunmakta olan ve 2000 metre rakıma kadar yayılış alanı göstermekte olan, bodur ve böyle türlerinin bulunduğu bir bitkidir. İlkbahar aylarında çiçeklenme zamanı Nisan ve mayıs ayları arasında olan ballı bitkiler sınıflandırmasında 4.grupta yer alan bitki çeşididir.
Akasya

Salkım biçiminde ve bitkileri beyaz olan, ülkemizde 500 metre yüksekteki rakımlara kadar yayılma gösteren, kıyı bölgelerinde yetişmekte olan bir bitki türüdür. Ballı bitkiler grubunda ise 5. Grupta yer almakla birlikte polen verimi oldukça yüksek olan bir bitkidir. Çiçeklenme zamanı ise ilkbahar aylarında Mart ayının sonu ile Nisan ayı aralığında gerçekleşmektedir. Parklarda ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmakla birlikte çok güzel bir kokuya sahiptir.


Yalancı akasya

Türkiye’de Cumhuriyet dönemi ile birlikte getirilmeye başlanması nedeni ile cumhuriyet bitkisi adını alan, meyveleri bakla biçiminde ve salkım şeklinde olan, ülkemizde 2500 metre yüksekliklere kadar yayılma gösteren balı aromatik ve polen verimi çok olan bitki türüdür. Çiçeklenme zamanı ise İlkbahar aylarında Mayıs ayı sonlarında gerçekleşir.


Ballı baba

Ballıbaba giller familyasına ait , duvar dipleri ve nemli ortamlarda, ormanlık alanlarda yetişen, Türkiye’de daha çok Trabzon bölgesinde, Rize ve çevresinde ve Kop dağlarında görülen yayılma alanı 3700 metre yüksekliklere kadar çıkmakta olan bir bitki türüdür. Çiçeklenme zamanı rakımların değişmesi ile birlikte değişir. Genel olarak Mart ve Nisan aylarında çiçeklenme görülmektedir. Ballı bitkiler grubu olarak 6.grupta yer almaktadır.


Lavanta ve Karabaş

Farklı çeşitlerinin olmasıyla birlikte genelde Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizde de görülmekte olan soğuğa karşı dayanıklı, yayılma alanları 700 metreye kadar bir bitki türü olmakla birlikte bal potansiyeli bakımından oldukça yüksek verimli ve aromatik özelliktedir. Çiçeklenme zamanı ise ilkbahar dönemi Mart ayı başlangıcı ile Yaz ayı başlangıcına kadar sürmektedir.

Arı otu


Tıbbi aromatik ve mera bitkisi özelliği taşıyan, bal verimi açısından oldukça verimli olan bir bitki çeşididir. Bu bitkinin tohum yapısı çok küçük olduğundan ötürü toprak tekstürü ve drenajı iyi yapılmalıdır. Arı otu bitkisi oldukça fazla su isteyen bir bitkidir.


Sıra arası mesafe 20-30 cm, derinlik ise 1-2 cm kadar olmalıdır. Dekara atılacak tohum miktarı 1-1,5 kg olmalıdır. Senede 3 kez ekimi yapılarak çiçeklenme döneminden fazla yararlanılan bir bitkidir. İlkbahar yaz ve sonbahar aylarında ekimi yapılmaktadır.Çiçeklenme periyodunu uzun tutmak adına ekimi 2 hafta aralıklarla yapmakta fayda vardır. 1 dekarlık ekimi yapılmış olan arı otundan güçlü olan iki kovan arı yüksek randıman sağlar. Dekara bal verimi 30 kg ile 100 kg arasında değişmektedir. Bu bitkinin en önemli avantajlarından birisi de bitkinin yetiştiriciliği yapılırken zirai ilaçlamaya gerek duymamasıdır ve bu durum arı sağlığı ve sağlıklı ürün elde etme açısından oldukça önemlidir.Arı otu yani diğer adıyla faselya bitkisi dünyadaki bal verimi yüksek olan 20 bitki arasında yer almaktadır. Çiçeklerinden %25 oranında polen üretimi ve %75 oranında nektar kaynağı olarak arılar bal üretmektedir.

Ekolojik Dengede Arı Ürünlerini Önemi TıklayınızBlogger tarafından desteklenmektedir.