Arıcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Arıların nüfus sayılarının bakımı yapılan koloniler içerisinde çoğalmasını sağlayarak nektar akım zamanlarında arı ürünleri elde etmeyi hedefleyen ve arılar hakkında bütün teknik bilgileri öğrenmeye çalışan sonrasında bunları uygulamaya başlayan ve başarılı sonuçlar elde ederek kazanç sağlamayı hedefleyen insanların uğraşmış oldukları meslek türüne arıcılık adı verilmektedir. Arıcılık bir hayvan bilimidir ancak arılarla ilgili bilgi sahibi olmanın yanı sıra arılar için nektar kaynağı niteliği taşıyan bulunan bölgenin, yörenin iklimine uygun ballı ve polenli bitkilerin türlerini, bu bitkilerin çiçeklenme zamanlarını ve bölgenin nektar akımı zamanını yanı sıra arılık olarak belirlenecek yerin ne gibi özelliklere sahip olması gibi özelliklerinde iyi bir şekilde araştırılarak öğrenilmesi gerekmektedir. Arıcılık işi öyle ben iki kovan arı alıyım sonra onlar kovana bal yapsınlar ben hiç açmayım gibi düşünce ile yaklaşılacak bir iş değildir. Ben bunu 4 yıllık almış olduğum teorik ve uygulamalı eğitim süreci içerisinde bizzat gördüm. Arı bir kovanda olsa 20 kovanda olsa eğer bir şeyler elde etmek üretmek için faaliyette bulunacaksa bakım gerektiren teknik detaylarının bilinmesi gereken bir uğraştır. 

Ülkemizde eski zamanlardan bu yana arıcılık faaliyeti ile hobi amaçlı ve meslek edinme amaçlı uğraşan insanlar olmuştur. Zaman geçtikçe teknoloji ilerledikçe araştırmalar yapıldıkça arının sıradan bir varlık olmadığı ve mucize bir varlık olduğu görülmektedir. Arı denildiğinde ilk akla gelen bal olsa da arı ürünü yalnızca baldan ibaret değildir. Bal kadar ve hatta baldan daha değerli arı ürünlerinin olduğu ve insan sağlığı açısından ne kadar çok faydalarının bulunduğunu öğrendik. Polen, arı sütü, propolis, arı ekmeği, arı zehri gibi ürünler de en az bal kadar önemi olan ürünlerdir.


Eğer sizlerde arıcılık mesleğine ilgi duymakta iseniz öncelikle bir arı kovanına ihtiyaç vardır. Bu kovanlar arılar için özel olarak tasarlanan ahşap vb. kutulardan oluşmaktadır. Kovan ile iş bitmiyor tabi ki de. Coğrafya konumu açısından da arıların konulacağı yerin tespiti yapılmalıdır ve verim artırmanın yolları da aranmalıdır. Arıcılar eğer arılarını yıl içerisinde farklı yörelere taşımakta ise bunlara gezginci arıcı, yıl boyunca aynı yerde tutuyorsa sabit arıcı adını almaktadır. Arıcılık yapmak istiyorsanız sonbahar bakımını ve ilkbahar bakımlarını öğrenmelisiniz.

Kovan içindeki arı bireyleri üç çeşittir. Bunlar ana arı, erkek arı ve işçi arıdır. Ana arı kovanın eski adıyla tabiri caiz ise beyidir. Ana arı olmadan kovan varlığı ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş yok olur ve söner. Ana arıyı dölleyen erkek arıdır. İşçi arılar ise kovana nektar taşıyan bireylerdir. Arıcı olarak ilk önce bu bireyleri ve birbirinden farklarının iyi bir biçimde bilinmesi gerekir. Ana arının genç ve dinamik olması da koloni açısından önemli bir faktördür. Ana arı yaşlandıkça yumurta verimi düşer. Bu sebepten dolayı arıcılar ana arıyı her yıl ya da en fazla 2 yılda bir değiştirmelidir.


Arıcı olan kişi bulunmuş olduğu yerdeki nektar akım zamanını uygun bir şekilde tespit edebilmelidir. Nektar akım zamanından 42 gün öncesi hesaplanarak 42 gün öncesinden ana arının yumurtlama teşvik edilmesi gereklidir. Ana arı yumurta bıraktıktan 21 gün sonra yavru arılar doğacak ve ilk 21 gününde kovan içi faaliyetleri gerçekleştirecektir. İşçi arılar doğduktan 21 gün sonrasında ise tarlacı arı olacak ve nektar taşımaya başlayacaktır. Sonuç olarak 42 gün sonrasına ise arıların tarlacı populasyonu yüksek olmalı ki verim yüksek olsun.
Blogger tarafından desteklenmektedir.