Arıcılığa Yeni Başlayanlar Adına Faydalı Bilgiler


Arıcılığa yeni başlayan birisinin öncelik olarak arıcılık hakkında bilgi edinmesi gerekir. Halk eğitim merkezlerinin düzenlemiş olduğu arıcılık kurslarına katılarak arıcılıkla ilgili genel bilgileri elde edebilirsiniz. Bu imkanları öncelik olarak kullanmayı ön plana alabilirsiniz. Arıcılık kursu sonunda sizlere arıcılık belgesi de verilir.

Kayıtlı bir arıcı olabilmek için öncelikle üzerine bir işletme açılması gereklidir. Bu da tarım il ve ilçe müdürlükleri tarafından arıcılık kayıt sistemine kayıt olmaktır. Buradan işletme numarası alınır. Bu işletme numarası arıcının arılığının işletme numarası ve bunun konumu ile alakalı bilgi verilmesidir. Orman işletme müdürlüğünde de konaklama yapılan yerin orman olduğuna dair izin alınabilir. Arıya konaklama izni alınmış olur. Tarım bakanlığı da bu orman konaklama belgesini görerek bunu kayıt altına alır. Daha sonrasında kovan plakaları da arı yetiştiriciliği birliği tarafından verilir. Kovan plakaları kovan miktarını belirleme amaçlı olarak tarım bakanlığı tarafından gerekli olacak bir işlemdir. Tıpkı küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardaki kulak küpesi gibi plaka oluyor ve kayıt altına alınmış olmaktadır. 30 kovanın üstünde arısı olan arıcı arıcılar birliğinde aktif arıcı olarak nitelendirilir. Nerede ikamet ediliyorsa oradaki arıcılar birliğine kayıt olunur. 30 kovanın altında arısı olan arıcılar ise arıcılar birliğinde pasif arıcı olarak nitelendirilir fakat aktif arıcıya verilen haklara onlarda sahiptir. Pasif arıcılar yalnızca aidat ödemesi gerçekleştirmez.

Arılara bakmak ve kontrol etmek için gerekli olan bazı kriterler vardır. Arının çalıştığı saatlerde hava sıcaklığının 15 derecenin üstünde olduğu, rüzgarın ve yağışın olmadığı havalarda arının meraya gidebildiği saatlerde arı bakabilmek kolonilerin rahat bir biçimde kontrol edilmesi bakımından avantaj sağlar. Arıcı arılığa gitmeden önce kolonya, parfüm gibi arıları rahatsız eden kokular sürmemelidir. Çok geç saatlerde kovana bakmak uygun değildir çünkü bu saatlerden sonra artık tarlacı arılar kovana dönmüş olur. Arıların bu saatlerde saldırma eğilimi daha fazladır. Maskesiz olarak kesinlikle kovan açılmamalıdır ve körük kullanılmalıdır. Arıları kontrol ederken panik ve aceleci davranılmamalıdır. Sakin hareket ederek bakılırsa arılar fazla saldırma eğilimi göstermezler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.