Arı ve Kovan Alınırken Dikkat Edilmesi GerekenlerArıcılık yaparken arı alma konusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Sezon boyunca yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda bal akım dönemi sonunda üzüntülü bir durum ile karşılaşmamak için arı ırkına dikkat etmek gerekir. Arı ırkları bölgedeki doğal şartlara dayanıklı olabilecek kapasite özelliği taşıması yıllar boyu yapılan çalışmalar sonucunda kazanılmıştır.

Bal veren bitkilerin yoğunluk durumuna nazaran arılar nektarlı bitkilerden nektarları toplamakta ve sonrasında ise bizler arı ürünlerini elde etmiş oluruz. Ülkemiz zengin bitki örtüsü ve floraya sahip binlerce bitki çeşidinin bulunduğu bir yerdir. Farklı mevsim özelliklerine göre farklı bitkiler ve bal çeşitleri elde edilmektedir. Kestane balı, meşe balı, çiçek balları, anzer balı, çam balı ve daha nice bal çeşitleri bunun sayesindedir.

Arılar ise bu doğal yapının dış faktörler ile birleşmesi sonucunda ortamlarına konsantre olarak adaptasyon sağlamışlardır. Dış renkleri ise genetik açıdan tam bir ayrım söz konusu olmasa bile ırklarda ayrımı göstermektedir. Arılarda hangi ırk kullanılırsa kullanılsın birinci derece melez ve saf olanlarının kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Arı ırkı seçimi ile birlikte kovanla beraber arı alımı yapılırken mevcut iklim şartlarına uygun, bal verimi yüksek, yavru bakma potansiyeli fazla olan, oğul eğilimi düşük, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı, kışlama yeteneği yüksek, uysal ve saldırganlık göstermeyen, yöreye uygun ırkta olan, ergin arılarda ve yavrularında hastalık olmayan, eski petekleri olmayan arılar almaya özen göstermek gereklidir. Örneğin 5 çerçeve arı alıyorsak bunun en az ikisinde kapalı yavru olmalı ve diğerleri ise ballı ve polenli çıta olmalıdır.

Arı ırkı ile birlikte kovan alımı konusunda da dikkatli davranmak gereklidir. Kovanın her an açılabilir ve kontrol edilebilir yapısının olması, kovanın birisinden başka bir kovana çerçevelerinin uyumlu olması, ana arının kolay bir biçimde gözlenebilir olması, taşınmasının kolay olması, arı ve insan sağlığı açısından zarar teşkil eden boyalarının kullanılmamış olması, kırık ve çatlak olmaması gerekmektedir.


-
 

Blogger tarafından desteklenmektedir.