Arı Sütünün İnsan Sağlığı Açısından Faydaları

Arı sütü hastalıklara karşı oldukça etkili bir üründür. Kanser tedavisinde ve diğer ağır hastalıklar ile mücadele edilirken arı ürünleri arasında diğer ürünler ile beraber en fazla tercih edilen ve destekleyici özelliği olan ürünler arasında yer almaktadır. Spor yapmakta olan ve egzersizleri bulunanlar adına doping etkisi yaratan gıdadır. Çocuk sahibi olmak isteyen, günlük yaşamlarındaki performanslarını artırmak isteyen, zinde kalmak isteyen, sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen kişilerin kullanmasının yanı sıra arı sütünün saymakla bitmek bilmeyen birçok destekleyici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Cilt hastalıklarına karşı kullanılmakla birlikte genel anlamda performans artıcı bir etkiye sahiptir. Apiterapi yani arı tedavisi ürünleri arasında oldukça önemli bir yer tutan arı sütü birçok vitamin içeriğine sahiptir. Metabolizmayı dengede tutar. Hastalıklara karşı direncin artmasına katkıda bulunur. Kanserle mücadele zamanında çok önemli bir destekleyici görev üstlenir. Kalp damar sistemlerini güçlendirmekle birlikte geçmiş zamanlarda kalp hastalığından ötürü cerrahi müdahale de bulunulan kişilerin az miktarlarda tüketmesi tavsiye edilmektedir. Damar tıkanıklığı bulunan kişiler için damar açması açısından kullanılmaktadır. Hafıza zayıflığı ve unutkanlığa karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Tansiyon hastalıklarında kullanılır. Hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Bebeğin anne karnı sırasında eğer anne tüketirse zihinsel gelişime katkıda bulunur. Deri hastalıklarının tedavisinde krem niteliğinde kullanılır. Antidepresan özelliği vardır. İdman yapan sporculara büyük destek sağlar. Anti bakteriyel özellik taşır. Uyku problemi ve düzenliği çekenlerin kullanması tavsiye edilmektedir. Kolesterol seviyesini dengede tutar. Kemoterapi ve radyoterapi görenler eğer tüketirlerse yan etkilere karşı etkilidir. Kasları gevşetici ve yorgunluğu azaltıcı bir etkiye sahip olduğundan ötürü kas ağrılarına iyi gelmektedir. Uzun süre idman yapan sporcularda ayak ağrısı olduğunda kullanması halinde faydasını görür. Deri hastalıklarına karşı yapılan araştırmalarda çok iyi geldiği anlaşılmıştır.

İçeriğinde fosfor ve B vitamini ile birlikte sülfür ve biyotin bulunması sebebi ile hormonları dengeleyerek sivilcelerin iyileşmesini sağlamaktadır. Doğal yollardan iyileşmek için bulunmaz bir ilaçtır. Saçlarımızı yıkar iken şampuan içerisine az miktarda katılarak saçlar yıkandığında saç dökülmesini azaltıcı etkiye sahip olur. Ağız yolu ile tükettiğimizde ise tenimize güzellik katmaktadır. Vücut şampuanı içerisine katıldığında arı sütü sayesinde nemli ve parlak bir cilde sahip olmuş oluyoruz.Blogger tarafından desteklenmektedir.