Arı Sütü ve Faydaları

Arı ürünleri arasında çok değerli olan ve üretimi de son derece uğraş isteyen ve her arıcının her bölgede ticari amaçlı olarak üretemediği bir ürün var ki o da arı sütüdür. Arı sütünün insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Yalnızca insan değil koloni varlığının sürdürülmesi açısından ana arının temel besin kaynağı olarak üretilmektedir. Düşünün ki arı sütü ile beslenen ana arı 6 yıl kadar doğal şartlarda yaşayabilmektedir. Bu yüzden bu değerli ürünün kıymetini bilerek kullanımına da özen göstermemiz gerekir.

Arı sütü damar ve kalp rahatsızlıklarını giderici bir etkiye sahiptir. Kanser hastalıklarının tedavisinde birçok bitkisel uzmanlar tarafından da kabul görmüş ve tavsiyesi söz konusu olan üründür. Özellikle gelişme çağındaki gençlerin tüketmesinde büyük fayda vardır. Kişiyi dinç ve zinde tutar. Hazımsızlığa karşı iyi gelir. Metabolizmayı düzgün bir biçimde çalıştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Sperm yetersizliği görülen kişilerde sperm sayısı ve kalitesini artırır. Tansiyon hastalıklarına faydalıdır. Depresyon hastalıkları tedavisinde kullanılır. Düzensiz uyku alışkanlığını tedavi edici etkiye sahip olur. Deri ve cilt hastalıklarına karşı da son derece etkili olmakla birlikte bazı kremlerin içeriğinde bulunur.

Arı sütü saf olarak ya da bal ile karıştırılıp tüketilebilir. Balsız olarak tüketilmesi halinde dil altında 10-15 saniye kadar tutarak ve ağızda gezdirdikten sonra yutulur. Fakat eğer bal ile tüketiliyorsa tüketilecek olan balında kaliteli bal olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Arı ürünlerini tüketirken plastik ya da tahta kaşık kullanmak sağlıklıdır. Günlük olarak düzenli bir biçimde tüketicinin kilo durumuna göre tüketilmekle birlikte yetişkin bir birey günde en fazla 800 miligram tüketebilir. Arı sütünü ışık görmeyen buzdolaplarında muhafaza etmek gereklidir. Fakat bazı kişilerde arı ve arı ürünlerine karşı alerjik durum söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı bu kişilerin arı ürünlerini tüketmeden önce mutlaka doktora başvurması gerekir. Arı sütü çok hassas bir içeriğe sahip olduğundan ötürü çabuk bozulan ve bozulduğu zaman zararlı olabilecek bir üründür. Bu yüzden muhafaza ederken çok dikkatli olmak gerekir.


Blogger tarafından desteklenmektedir.