Arı Sokması ve Önlemler
Arılığımızda arılarımıza bakarken ya da dışarıdan birisinin herhangi bir şekilde arı sokmasına maruz kalmasıyla birlikte ilk yardım uygulamalarını bilmekte fayda vardır. Öncelikle kritik yerler olan boyun, dil, göz gibi yerlerden ya da vücudun herhangi bir yerinden arı soktuğunda yapılacak olan ilk işlem arı iğnesinin cımbız gibi bir cisimle ya da bir demir yardımıyla kazıma şekliyle vücuttan çıkarmamız gerekir. Arı sokar sokmaz hızlı davranarak hemen iğneyi çıkarabilirsek arı zehrini vücuda tamamen enjekte edemeyecek ve böylelikle sokma sonrasında vücutta fizyolojik olarak görülebilecek kızarma, şişme durumları hafifleyecektir. Arı soktuğu zaman arının soktuğu yeri devamlı kaşımak vücut içerisinde zehrin yayılmasına neden olur. Arının soktuğu yeri iğne çıkarıldıktan sonra sabunlu su ile yıkanarak temizleyiniz.


Su ile temizledikten sonra sokma sonrasından belirli bir süre sonrasında ağrı ve şişlikler normal durumdur ve bunları hafifletmek için ise antihistaminik etken maddeli alerji ilaçları ile hidrokortizonlu kremler kullanılabilir. Arı sokmasından sonra şişmeyi hafifletmek ve indirmek için buz uygulaması yapabiliriz. Bu bahsedilen durumlar alerjik belirti olduğunu göstermez ancak daha ileri boyutlarda arı sokmasına maruz kalındığında eğer kaşıntının fazlalaşması, kızarıklığın tüm vücuda yayılması, nefesin zor alınması gibi durumlarda kişi derhal en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ya da götürülmelidir. Aksi takdirde hayati tehlike söz konusu olabilir. Bazı insanların tıpkı penisilin iğnesine alerjisi olduğu gibi arı sokmasına da alerjisi vardır.


Özellikle arıcılık ile uğraşan kişilerin eğer alerjisi var ise çok dikkatli davranması, arıya bakarken maskesiz, eldivensiz, körüksüz bakmaması gerekir. Arılar özellikle sonbahar aylarında ve bal hasadı zamanında oldukça saldırgan olurlar. Eğer arıcılık ile uğraşan birisi olarak alerji durumu söz konusu ise yanınızda devamlı alerji iğnesi bulundurmalı, arıya alerjinizin olup olmadığını ise sağlık kurumuna giderek test yaptırıp öğrenmenizde fayda olacaktır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.