Arı Popülasyonunda Gerileme Meydana Gelmesinin Sebepleri


Dünya üzerinde arı nüfusundaki hızlı bir biçimde azalma meydana gelmesinin sebebi hala net olarak bilinemiyor. Bu konu hakkında araştırmada bulunmakta olan uzmanlar arasında da henüz bir görüş birliği sağlanabilmiş değildir. Ancak yüksek miktarda meydana gelen bu arı ölümlerine sebebiyet veren birkaç önemli etmen hakkında fikir birliğinde bulunmaktadırlar. Aynı zamanda sağlıklı olan arı kolonilerinin de hastalıklarla daha iyi bir şekilde mücadele ederek başa çıkılabileceğini söylemektedirler.

Arıların yok olmasına neden olan etmenler arasında şuan içerisinde 1 .sırada yer alan etmen ise 1970 yılları itibari ile bal arıları için tehlike arz etmekte olan varroa akarlarıdır. Bu parazitler 1,7 mm boyunda olmakla birlikte kuluçkalık içerisinde çoğalma eğilimi göstererek arı kanı ile beslenmektedirler. Bu akarların arıları ısırması sonucunda arı bedeninde yaraların meydana gelmesi sonucu hastalık patojenlerinde yayılma gerçekleşmektedir. Arıları zayıf düşürmekte ve erkek arıları kısırlaştırıcı etkiye sahip olmaktadır.

Bu durum ise geçtiğimiz yüzyılda gerçekleşmiş olan bir gelişmeyi de açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yeni bölgelere arı kolonisi ithali gerçekleştirilerek bununla beraber yeni olan hastalık patojenleri kaza ile beraberinde gelmektedir. Orijinal bir biçimde kendi kendilerine yetmekte olan bal arıları şu an için ise arıcıların bakımı altında evcil hayvanlar olarak ancak yaşamlarını sürdürebilmektedir. Tıpkı insanlar gibi bal arısı da çeşitler bakımından zengin bir beslenme yolu izlemektedir. Eğer arılar polen ve nektar konusunda ne kadar fazla çeşitlilik ile beslenirlerse dirençleri de o denli güçlü olmaktadır. İşlenmiş toprakların yoğun bir biçimde kullanılmasıyla beraber tek tür tarımsal faaliyetin artması sonucunda ise habitat çeşitliliklerde azalma meydana gelmektedir. Eğer nektar salgılayıcılar aynı zamanda ve yalnızca kısa süre için çiçek açar ise kalan aylar içerisinde arılar yokluk dönemine girmiş oluyor. Arıların aç kalmaması için ise yıl boyunca çeşitli bitkilerin varlığı ve bitki florası zengin bir yer daha sağlıklı ve olumlu sonuçlar verecektir.

Tarımda yeni dönemde bitki koruma ilaçları kullanılması da hem doğal ve yararlı böcekler açısından ve hem de arılar açısından oldukça fazla tehlike teşkil etmektedir. Ancak birçok zehrin etkiye karşı tepki ilişki şuan için net sonuçlar vermiyor. Küçük miktarlarda ve oranda zirai ilaçların dahi arıların sinir sisteminde tahribata yol açarak yön bulma kabiliyetini kaybetmeye sebep olduğunu artık bütün arıcılar bilmektedir. Arıların yön bulma kabiliyetini kaybetmesi sonucunda ise özellikle tarlacı arılar nektara çıktığında tekrar kovana geri dönemeyerek ölmektedir. Bununla beraber aynı zamanda diğer dış faktörlerde etkili olmaktadır. Hava kirliliğin artması, radyasyon, elektromanyetik dalgalar, iklim değişikliklerinin görülmesi gibi çevresel faktörler de arı sağlığını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda gelecek 100 yıl içerisinde arı sağlığı ve hayatta kalma konusunun oldukça fazla sorun olacağı belirtilmektedir.


Bal arılarının ekolojik ve ekonomik açısından dünyaya büyük katkısı bulunmaktadır. Küresel ekonomiye olan katkısı 270 milyar Euro olarak bilinmektedir. Meyve verimini ve kalitesini artırıcı etkiye sahiptir. Çileklerin kendi kendini döllemekte olan ile arı ile döllenmiş olan arasında Pazar değeri olarak %50 oranında bir kalite farkı söz konusudur. Arıların döllenmesi sonucu oluşan meyvelerde şekil bozukluğu az görülür ve büyüklük küçüklük oranı ideal olmaktadır. Kakao, vanilya vb. ekinlerin tozlaşması ise tamamen arılara bağlıdır.


ARININ TOZLAŞMAYA KATKISI KONUSU İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ TOZLAŞMAYA KATKI

Blogger tarafından desteklenmektedir.