Arı Peteklerini Muhafaza EtmeArı Peteklerini Nasıl Muhafaza Edebiliriz

Ülkemizde sıcak iklimin mevcut olduğu bölgelerde peteklerden bal sağımı yapıldıktan sonra peteklerin muhafaza edilmesi ve güveye karşı önlem almak sorun teşkil ediyor. Eski zamanlarda güve ile mücadele etmek için naftalin kullanılmaktaydı ancak naftalin bir petrol ürünü olduğundan dolayı petekte kalıntı bırakması sebebiyle sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bu sebepten dolayı petek güvesine karşı kesinlikle naftalin kullanılmamalıdır. 

Petekleri saklamak için en uygun yöntemlerden birisi de soğuk hava deposunda muhafaza etmektir. Soğuk hava deposunda petekleri muhafaza ederek peteklerin ekşimesi ve küflenmesi de önlenmiş olur. Saklama yöntemlerinden bir başkası da peteklerin asitle korunmasıdır. Bu işlemi kapalı bir ortamda asetik ya da formik asit vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

Yüzde 60 kadarlık asedik asit yayvan şeklindeki cam veyahut porselen bir kap içerisinde peteklerin üzerine koyulur. Odadaki her bir metreküp için ise 2 litre kadar asetik asit kullanılır. Böylece güvenin yumurta atması engellenmiş olmakla birlikte ergin olan güvede ölür. Ancak bu uygulama güvenin pupa ve larva dönemlerinde çok etkili olmayacağı için petekler kovandan alındıktan sonra bu işlemi bir an önce yapmaya gayret gösteriniz. 

Formik asit uygulamasında ise bir metreküp hacim için 800 gr kadar formik asit kullanılabilir. Bu uygulamayı yaz aylarında 2 hafta aralıkla 1-2 kez tekrar ederek ballı çıtalarınızı ya da sağılmış peteklerinizi muhafaza edebilirsiniz. 

Peteklerin uygun sıra ile kullanılmasına da dikkat etmeniz gereklidir. Güveler balmumu ile değil petek içindeki polen kalıntıları ile beslenmektedir. Bu sebepten dolayı güveye besin kaynağı olabilecek olan petekler depodan önce çıkarılmalıdır. 

Sıralamasını yapacak olursak;

1. İlkbahar önce koyu renkteki ve polenli petekleri 

2. Sonrasında koyu renkte olan ve polen bulunmayan petekleri

3. Daha sonrasında açık renkteki ve polen bulunan petekleri

4. En sonunda ise açık renkteki ve polen bulunmayan petekleri sırasıyla kullanmaya özen göstermeliyiz. Petekler depoya bahar öncesinde yerleştirirken de bu işlem sırasını tam tersinden alarak uygularsanız en etkili yöntemi kullanmış olursunuz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.