Arı Ölümlerini Aza İndirgemek ve Ürün Veriminin Artması Bakımından Ballı Bitkilerin Önemi


Birçok kişinin amacı bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehiri üretmek istemektedir ancak bunları üretebilmek için güzel bir doğaya kuşkusuz ihtiyaç duyulur. Her arıcı ise bu doğrultuda bal verimi yüksek olan ballı bitkiler üzerinde merak giderici şekilde araştırmakta ve bilgi ihtiyacı vardır. Bunun için çevreyi korumak, canlandırmak ve çiçeklendirmek gerekir. Arı demek doğa ve çiçek demektir. Arıların yok olmasıyla bilim adamlarının söylediği gibi insanlar da yok olacaktır.
Dünyada bilimsel çalışmalar sonucunda en çok bal veren bitkiler sınıflara ayrılmıştır. 5. Ve 6. Sınıf kategorisinde yer alan ballı bitkiler (500 kg ve daha fazla hektar başına bal verimi) adına bazı bitkilerden bahsedeceğiz:

Yaka otu( Mera gülü)

Çiçeklenme dönemi; haziran- ağustos ayıları arasındandır. Balın rengi açık yeşildir ve kristalize olduğu zaman beyazlaşarak yeni yağan kar gibi bir görüntü ortaya çıkar. Kristallenme süreci yavaştır ve bazı ülkelerde kültüre alınmıştır. Ülkemizde de birçok ilde doğal olarak yetiştirilmektedir.


Engerek otu
Çiçeklenme dönemi mayıs ve eylül ayları arasındadır. Polen verimi orta düzeyde iken bal verimi oldukça yüksek olan bir bitkidir.

Macar akasyası 


Polen verimi orta ve bal verimi yüksektir. Çiçeklenme dönemi mayıs- ağustos ayları arasındadır. Türkiye de genel olarak ağustos aylarında polen verimi düşük olduğundan ötürü ve bu bitki bu dönemde polen verdiğinden ötürü oldukça önem teşkil eder. Arı ölümlerine etki eden en önemli faktörlerden birisi de polen veriminin yetersiz olmasıdır. Bu bitki ağustos ayında polen verimi bakımından iyidir ve yavru üretimine destek sağlar. Bu ballı ve polenli bitkiler bal veriminin artması ve arı ölümlerinin aza indirgenmesi açısından oldukça önemlidir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.