Arı Hastalıkları ve Tedavileri


Akariyoz hastalığı

Bu hastalığın çok belirgin ve kendine özgü olan belirtileri bulunmamaktadır ve bu sebepten dolayı diğer arı hastalıkları ile karıştırma durumu söz konusu olabilir. Bu hastalığın teşhisi anca laboratuvar ortamlarında mikroskobik incelemeler sonucunda elde edilir. Eğer sizlerde bu hastalıktan şüphelenme durumunuz var ise mutlaka bir uzmana götürmenizde fayda vardır. Mikroskobik incelemeler sonucunda ise arıların soluk bakısı gözlemlendiğinde kahverengi lekelere rastlanırsa akariyoz hastalığı teşhisi koyulur. Hastalık kış ve ilkbahar aylarında belirli göstermektedir.

Bu hastalıkla mücadele etmek için ise varroa mücadelesinde kullanılmakta olan kimyasal ilaçlar aynı tarzda yapılabilmektedir. Mücadele yöntemi olarak kristal mentolleri 50 gr kadar kovan dip tahtasına koyunuz. 15 gün süre ile bekletildikten sonra kovan içerisinde mentol kalmış ise geri alınız. İlaçları kesinlikle koklamayınız ve cilde temas ettirmeyiniz. Akariyoz ile mücadelede en uygun ilaçlama zamanı balda kalıntı bırakmaması için bal hasadı sonrasında hava sıcaklığı 20 derece ve üzeri olduğu zamandır. İlaçlama zamanı arılar biraz rahatsızlık duyarak kovandan çıkması doğal bir durumdur.

Kireç hastalığı
Bu hastalığa arı yavrularında rastlanmaktadır. Eğer kovanlar nemli ortamda tutulursa larvalar mumya biçimini alır ve sertleşerek kahverengiye döner. Daha sonra işçi arılar bu mumyaları taşlaşmış halde çıkararak kovan önüne atmaktadırlar.


Kireç hastalığı ile kimyasal yolla mücadele etme yöntemi yoktur. Bu hastalıkla mücadele yönteminde antibiyotik kullanılmamalıdır. Bu hastalığı engellemek için kovanın yerden temasını engellemek için yüksek tutulmalı ve kovanın nemlenmesi önlenmelidir. Arılar şerbet ile beslenmeli ve ana arının yumurta atması bir süreliğine engellenerek arıların bakabilecekleri sayıda yavru olması sağlanmalıdır.

Adi Çürüklük Hastalığı
Bu hastalığın en büyük etkeni havaların aniden soğumaya başlaması veyahut oğul çıkmasıdır. Arı sayısı kuluçkaya bakamayacak derecede az sayıda olduğunda ise bakımı yapılmayan larvalar kirli beyaz renkte olurlar.
Bu hastalıkla mücadele de kuluçkadaki arı sayısına göre kuluçka yayılımı sağlanmalıdır. Arının popülasyon sayısı az ise arıya fazla petek koyulmamalıdır. Erken baharda arıların oğul eğilimi göstermesini engellemek için çalışmalar yapılmalıdır.

NOSEMA HASTALIĞI hakkında bilgi almak için  ;
NOSEMA HASTALIĞI VE BELİRTİLERİBlogger tarafından desteklenmektedir.