Arı Ekmeğinin Saymakla Bitmeyen Faydaları
Petek gözlerinin içerisine arılar tarafından depolanmış olan polenlere ilave olarak madde, organizma, yuva ve içerideki sıcaklık ve nem gibi faktörler nedeniyle polen arı ekmeği halini almaktadır. Polen ise arının çiçeklerden toplayarak kovana getirdiği ve kovan içerisine girmeden arıcılar tarafından polen tuzakları yardımıyla alınan çiçek tozudur. Arı ekmeğinin polenden farkı ise çiçek tozları yani polenlerin arılar tarafından peteklere depolayarak birkaç çeşitli işlemden geçirmesi sonucu oluşur. Bal arıları fermantasyon süresince çiçek polenlerini işleyip besin değerlerini daha da artırırlar. Çiçek tozları petek gözlerine depolanması sırasında arılar kaynak cinsine dikkat etmez ve bu nedenden ötürü aynı göz içerisinde birçok farklı renkte çiçek tozu katmanlarını görebiliriz. Petek gözü içerisinde değişimi söz konusu olan polenler olgunlaşır ve çiçek tozundan daha kaliteli bir hale gelir ki bundan sonra arı ekmeği olur.

Arı ekmeği arıların kendilerine has olan salgılarından, bitki polenlerinden ve nektarlarından fermente ederek elde etmiş oldukları karışım halindeki bir üründür. Arı larvaları için ise yiyecek olarak kullanılır. Arılar arı sütünün üretimini gerçekleştirirken de bu karışımdan faydalanmaktadırlar.
Arı ekmeği ile arı sütü arasında birçok fark vardır. Daha yüksek düzeyde K vitamini içermektedir ve hazmedilmesi daha kolaydır.


Son yıllarda isminin yeni yeni duyulması ile birlikte önemi artan arı ürünlerinden birisi de arı ekmeği yani pergadır. Kovanlardaki arı yavrularının besin ihtiyacının karşılanması için tarlacı arılar tarafından çiçeklerden toplanan polenin petek gözlerine koyulması ve arıların kendilerine has olarak salgılamış oldukları maddeler ile zengin bir besin içeriği haline gelen ve belirli bir süre bekledikten itibaren olgunlaşan bir üründür. Bal arıları çiçeklerden polen toplamaları sırasında bacaklarına yapışan polenlere kendilerine has olan özel bir salgı salgılandıktan itibaren bu salgı polen ile emilmektedir. Daha sonra bal arıları kovanlara poleni taşıdıktan sonra petek gözlerine depolama sırasında salgı yapmaya devam ederek belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra bu ürün arı ekmeği adını almaktadır.

İnsan sağlığı açısından bal ile polenin birçok faydası ile birlikte arı ekmeğinin de bu ürünlerden daha fazla sayıda faydası yer almaktadır. Arı ekmeğinin saymakla bitmeyen faydalarından bahsedecek olursak;

  • Zihin yorgunluğuna ve dikkat eksikliğine karşı oldukça etkilidir. 
  • İçeriğinde çok miktarda B vitamini içermektedir. 
  • Hastalıkların birçoğuna karşılık özellikle de kanser hastalığının tedavisinde önemli bir katkı sağlamaktadır. 
  • Erkeklerde yaygın şekilde görülen prostat rahatsızlığına karşı faydalıdır. 
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları olanların kullanılması önerilir. 
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını önleyen özel bir madde olan rutenyumu içeriğinde bulundurmaktadır. 
  • Bağırsakların daha sıkı ve sağlıklı çalışmasını sağlar ve özellikle çok fazla antibiyotik kullananların midesinde oluşan rahatsızlara karşı oldukça faydası görülür. 
  • Kansızlığa iyi gelir. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.