Sonbahar Ayında Salgı veya Nektarı Olan Bitkiler


Çam:

Bal arıları kızılçam ya da sarı çamda yaşayan çam pamuklu koşnilinin sindirim artıkları ve emgi yerlerinden çıkmakta olan çam öz suyundan yararlanıp çam balı elde etmektedir. Aynı böcek fıstık çamı ile karaçam da yaşamasına karşılık bal arıları bu çamlardan bal üretmemektedir. Halk adıyla çam basrası adı verilen çam pamuklu koşnili ile bulaşık olan kızılçam ağaçları genel itibari ile Ege ve Akdeniz bölgelerindeki kıyı bölgelerinde yaygındır. En verimli yerler ise sıcak ve nemli yerlerdir. Kış vakitlerinde kar yağışının fazla görüldüğü yerlerde çam pamuklu koşnili yaşayamadığı için burada salgı verimi olmaz. Nemi fazla olan bölgelerde salgı zamanları genellikle Temmuz ayının ortasından itibaren başlamaktadır. Asıl verimli olduğu dönem ise Eylül ve Ekim ayları arasındadır. Rüzgar ve nemin az olduğu dönemlerde böceğin verimi azalmaktadır. Yağmur görüldüğü günden itibaren en az 3 gün sürede salgı verimi olmamaktadır. Bazı durumlarda ise salgı verimi durumu daha da fazla uzayabilir. Bölgede yeteri kadar bal arısının olmadığı zamanlarda ise salgı yere aktıktan sonra donar ve donma görüldükten sonra ise bal arısı bu salgıdan fayda sağlayamaz. 

Çam basrası ya da pamuklu koşnili çamın ince dalları ve sürgünlerindeki çatlayan kabukların altında yaşamaktadır. Bulaşık olan ağaçlarda pamukçular görülmektedir. Çam pamuklu koşnillerini yaşamına uygun bir yer sağlamak amacı ile Nisan aylarından itibaren yere dökülen sarı renkteki koşniller kızılçamlı bölgelere götürülebilir. Bu böcekler kart olan ağaçlarda daha çok salgı üretmektedirler. Çam ballı yavru üretimini olumsuz bir biçimde etkilediğinden dolayı kış zamanlarında kovanları çam balı ile geçirtmemeye dikkat etmek gerekir. Çam bölgesinde 1 ay kadar kalmak yeterlidir. 

Keçi Boynuzu:

Çiçeklenme zamanı 15 Eylül ile 15 Ekim arasında olan keçi boynuzu çok fazla miktarda çiçek açtığından dolayı arıları yavru yapmaya teşvik etmektedir. Polen verimi oldukça yüksektir. Ballar oldukça aromatiktir ve hızlı biçimde donma görülür. 

Püren:

Akdeniz ve Ege sahillerine yakın olan yamaçlarda görülmektedir. Çiçeklenme zamanı Eylül ile Kasım ayları arasındandır. Sonbaharın yağışlı olduğu zamanlarda oldukça verimlidir. Polen miktarı yüksektir. Balın kendine has bir tadı vardır. 

Bozot:

Ülkemizde genel itibariyle hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır. Çiçeklenme zamanı Eylül ve Kasım ayları arasındadır. Nadasa bırakılan yerlerde çıkmaktadır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.