Propolisin Kalitesi ve Tüketim ŞekliPropolisin Kalitesi

Propolis arı kovanından çıkarıldığı ilk anda sert bir yapıdadır. Sert bir yapıda iken %40 kadarı balmumu, yüzde %20 oranında toz halinde ve diğer materyaller yer almaktadır. Kovandan çıkması ile birlikte kullanıma hazır olması iki biçimdedir: 


1. Reçine Toz Halindeki Propolis

Derin dondurucularda muhafaza edilerek kristalize edilerek ardından kırıcı bir makinede çekilip toz haline getirilmektedir. Toz haline getirme aşamasında %10 oranında silisyum dioksit eklenip içerisindeki bal mumu nedeni ile yapışması engellenmektedir. Kapsüle koyarak veya 70 derecelik alkol içerisinde çözdükten itibaren kullanımı mümkün hale gelmektedir. Kullanıma bu şekilde sunulmakta olan ürün kalitesi yalnızca içeriğindeki aktif madde oranına nazaran belirlenmektedir. 

2. Propolis Ekstraktı: 

İlk halde bulunan propolis işlemden geçerek damıtıldıktan itibaren içerisindeki balmumu ve başka maddeler arındırılmaktadır. Etken maddeleri temel alınıp saf hale getirme işlemi devam eder. Bu şekilde propolisin ekstaktı elde edilmektedir. Bu prosedür sonucunda ise %70 saf halde bulunan madde %96 saflığa kadar yükseltilir. 


Propolisin Kullanım Şekli 

Propolisler oda sıcaklığında muhafaza edildiği zaman yaklaşık 18 ay bir sürede besin değerinin özelliklerini korumaktadır. Günlük olarak 2 gram kadar tüketmek uygundur ancak hastalık ve enfeksiyonlar ile mücadele zamanlarında bu dozu yükseltebiliriz. 1-3 yaş arasındaki çocuklarda günlük olarak çay kaşığının 1/8’i kadar, 3-6 yaş arası çocuklarda ise çay kaşığının ¼’ü kadar, 12 yaşında günde 1 gr kadar kullanılabilir. 

Kullanım şekli olarak su içerisindeki tüketmek için ağız sağlığına yönelik olarak yarım litre kadar suya bir tatlı kaşığı kadar koyularak çalkayarak gargara yapılır. Bu sıvıdan sabah ve akşamları birer yudumda tüketilebilir. Propolis sıvısı aynı zamanda diğer içeceklerin içerisine koyularak ta tüketilebilmektedir. Toz halindeki propolisi bal ya da yoğurt içerisine ekleyerek tüketmekte mümkündür. Propolis şurubu yapmak için ise yaklaşık 70 gram kadar bal içerisine 5 gram propolis ve 15-20 gram kadar ılık su eklenir. 

Deri üzerinde cildi hastalıklar yer alıyorsa öncelikle bal ve sonrasında propolis temas ettirilerek parmak arasında yayıldığında ise birçok güçlü merhemlere nazaran daha fazla iyileşme gözlenmektedir. Süt ya da su içerisine 10 gr kadar polen ve 2 gram kadar propolis eklenerek tüketildiğinde baş ağrılarına, yorgunluğa, stres ve gerginliklere karşı tedavi edici etkisi bulunmaktadır. 

Propolisin herhangi bir yan etkisi bulunmamasına karşılık önerilen dozların daha fazlasında tüketmemek gerekmektedir. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.