Propolis Üzerindeki Deneyler

Arıcılık ile teknolojik şartların artmasıyla beraber arı ürünlerinin çeşitliliğinin üretimi yaygın bir biçimde artmaktadır. Arı ürünleri arasında popülerlik kazanan ürünlerden birisi de propolistir ve bu ürün aslında insanlar tarafından uzun yıllar öncesinden bile kullanılmaktadır. Arılar ve insanlar açısından ise propolisin birçok faydası yer almaktadır. Bu reçinemsi maddenin henüz birçok yararı henüz bilinmiyor. Özellikle tıp alanında da çeşitli amaçlar üzerine kullanılıyor. Yunan yazıtlarına baktığımızda ise propolis iltihap alan yaralar ve çürüklere için kullanılıyordu. Avrupa’daki kayıtlara bakıldığında ise propolis ağız ve yara tedavilerinde kullanılmaktaydı. 

Propolisin özelliklerine bakacak olursak antibakteriyal etkisi olduğundan ötürü doğal bir antibiyotiktir. Geniş çapta tedavi edici etkisi yer almaktadır. Anti kanser etkisi, antioksidan etkisi, yara ve doku tamirleri, sindirim sistemi tedavisi, enfeksiyon etkisi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kalp ve damara etkisi yer almaktadır. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda ise bronşit rahatsızlıklarına, ülsere, kulak enfeksiyonlarına karşılı etkili olduğu da saptanmıştır. Özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde propolis ile ilgili çalışmalar yoğun bir biçimde devam etmektedir. Artık arı kovanlarında polen tuzağı olduğu gibi propolis tuzakları da yer almaktadır. Sıvı halinde, katı halinde ve toz halinde de tüketim amacına yönelik çeşitli aşamalardan geçerek satılmaktadır.

Propolis Üzerine DeneylerKulak iltihapları: iç kulak, dış kulak vb. kulak iltihabından şikayetleri bulunan 125 hasta üzerinde %5 oranında propolis çözeltisi denenmesi sonucunda ise tedavi edici bir etkisinin bulunduğu görülmüştür. Aynı zamanda kulak akut rahatsızlarına karşılıkta olumlu etkileri görülmüştür. 


Sindirim sistemi: bağırsak paraziti üzerine rahatsızlığı olan 135 hasta üzerinde %10-15 arasında propolis ekstraktı uygulandıktan sonra çocuklarda düşük dozajlarda kullanıldığında ise faydalı oldu görülmüştür. 


Propolis ürünü Danimarka’da ülser tedavisinde denenmiş ve faydalı sonuçlar elde edilmiştir. Vajina ve uterus iltihaplanması bulunan 90 kişiye uygulandığında ise %50 ve üzerinde olumlu gelişmeler yaşanmıştır. 


Tüberküloz: yaş aralığı 6 ile 50 arasında olan ve farklı türlerde tüberküloz hastalığı bulunan 135 hasta üzerinde gün içerisinde 3 defa 4-10 ay içerisinde propolis ile tedavi uygulandığında ise böbrek tüberkülozu bulunan 12 hasta haricindeki diğer hastalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 


34 kronik ülser hastasına 4 haftalık periyodik bir dönmede propolis ekstraktı verilerek 28 hastanın tamamıyla iyileştiği ve diğer hastalarda da önemli gelişmeler yaşandığı saptanmıştır. 

Propolisin hücre bölünmesi üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalarda dokunun hiçbir şekilde kansere uğramadığı ve devamlı olarak sağlıklı hücrelerin yer aldığı elde edilmiştir. Propolis kanserli olan hücreleri durdurup, normal hücrelerin faaliyetini artırıp ve dokunun normal seyrini devam ettirmektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde de artırıcı bir etki oluşturan propolis geniş spektrumlu antibiyotik özelliği taşımaktadır. Enfeksiyonları engellemesiyle birlikte aynı zamanda vücuttan temizlenmesini sağlamaktadır. Bakteri, virüs ve mantarları ortadan kaldırmaktadır. Virüslere karşılık oldukça güçlüdür. Virüsler proteinlerin dış kısmına yerleşerek enzim sayesinde proteinin dış kısmını parçalayarak zararlı maddenin yayılmasına sebep olmaktadır fakat sistem içerisinde propolis olduğunda bu duruma engel olmaktadır. Vücutta yer alan fagositler mikroorganizmaların etrafını sararak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır ve bu etki propolis sayesinde gerçekleşmektedir. Bu durum Avrupalı bilim adamları tarafından yürütülen çalışmalarda gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.