Kolonideki Arı Bireylerinden Ana Arı


Ana Arı 
Koloninin varlığının sürdürülmesi ve çoğalması açısından doğrudan rol oynayan, yapısı işçi arıya göre uzun ve erkek arıya göre zayıf olan '' bey arı'' ya da '' kraliçe arı'' olarak adlandırılan bireydir. İlkbahar dönemi ile birlikte sezonun başlamasıyla birlikte ana arı kıştan uyandığında tekrar yumurtlama faaliyetine geçer. Bu dönem itibariyle eğer ana arının yaşı ilerlemiş kolonideki işçi arılar ana arı değişikliğine gitmek isteyebilir. Bunun haricinde ananın yenilenmesi ya da oğul dönemi haricinde her kovanda bir adet ana arı yer almaktadır. 

Ana arının çıkma süresi 16 gündür. Çıktıktan yaklaşık 1 hafta sonrasında ise çiftleşme uçuşuna çıkmaktadır. Çiftleşecek olan ana arı erkek arıların toplanma alanlarına giderek seks hormonu salgılayarak erkek arıları kendisine çeker. Sağlıklı ve verimli bir ana arının en az 8-10 erkek arı ile çiftleşerek sperm kesesinde yaklaşık 5 milyon kadar spermatoza bulundurur. Ana arıların kendilerini besleme yetenekleri, yavru bakma ve büyütme yeteneği bulunmaz. Ana arının kovan içerisindeki faaliyeti yalnızca yumurtlama yapmaktır. Yavru dönemi ile beraber ana arı bütün ömrü boyunca işçi arılar aracılığı ile arı sütü ile beslenmektedir. 

Ana arıların polen sepetçikleri, mum salgı bezleri ve süt bezleri bulunmamaktadır. Ana arılar doğal koşullarda 5-6 sene ömre sahiptir ancak 2. yıldan sonra verimi düştüğünden dolayı ana arı değişikliğine gitmek gerekmektedir. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.