Gerçek Bal İle Sahte Bal Arasındaki Fark


Yaklaşık olarak 10 yıldır Uludağ Üniversitesi Çevre Bilimleri bölümünde arı ve arı ürünleri ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Fakültedeki hocalar bir araya gelerek '' arı ve arı ürünleri ile organik kirleticilerin belirlenmesi'' projesini faaliyete geçirmişler. Proje Tübitak tarafından destekleniyor. Çalışmalar yürütülürken balda,polende ve yüksek hacimli hava örnekleyicisi adı verilen halvolde çalışmalar yapılmaktadır. Tarımsal mücadelede kullanılan ilaçlar, sanayi kirliliği gibi etkenler arı ve arı ürünlerine ne derecede etki ettiğine dair alınan örneklerde incelemeler yapılıyor.

Halk arasındaki tabirlere göre gerçek bal boğazı yakar mı, gerçek bal kristalleşir mi, gerçek bal donar mı gibi birçok soru gündeme gelmektedir. Hatta bazıları gerçek balı anlamak için pratik bilgiler bulunduğunu iddaa etmektedir. Gerçek balı anlayabilmek için ateşle yakanlar, akış şekline bakarak yorum yapanlar bulunmaktadır. Ancak gerçek balın kesin kanıtı onu analize göndermek olacaktır. Bu yorumların büyük kabul görülmesi ise gerçek olan balın donması yani kristalize olması şeklidir.

Orijinal bal ile ilgili ise eğer bal bulunduğu yerde ısı derecesi sabitlenmez ise balda kristallenme meydana gelir. Bu ise balın sahte bal olduğu anlamına gelmez. Bal içerisindeki flawoneidler bulunmaktadır ve bu flawoneidler insan vücudunda antioksidan etki oluşturur. Yani insan vücudunun oksijen alması sonucunda hücrelerde meydana gelen artıkların temizlenerek vücuttan atılmasını sağlar. Doğal çiçek balı kristalize olur. Bu kristallenme süresinin hızlı ya da kısa olmasına etki eden faktörler ise polen miktarı, hava kabarcığı ve sıcaklık durumudur.

Ülkemizde kötü niyetli olan üreticiler sahte bal üretimini gerçekleştirerek hem halk sağlığı ile oynamakta ve hemde gerçek anlamda arı ürünleri üreten üreticilerin kazançlarını baltalamaktadır. Üretici bütün bir sezon boyunca alın teri ile çalışarak arılarına bakarak her ne kadar doğal bal üretse dahi hak ettiği kazancı elde edememektedir.

Sahte bal olarak nitelendirilen ballar glikoz şurubundan elde edilmiş ve kıvamı artırılmış maddeler ve fruktozdan elde edilmiş ve kıvamı artırılmış şekerlerin sahte üreticiler tarafından alınarak karıştırılıp bal kıvamı elde edildikten sonra içeriğine bal esansı katılarak piyasaya sunulmaktadır.

Balın kristalize olma konusunda kestane balı ve çam balının kristalize olup olmadığı durumlarda söz konusu olabilir. Kestane balının oluştuğu ormanlık alanda çiçekli bitkilerin çeşitliliğinden dolayı glikoz ve fruktoz oranı arasında denge farklılığı oluşabilir. Çiçek balına yakın dengeler olur ise kestane balında da kristalleşme durumu söz konusu olabilir. Bu konu hakkında kesin bir şey söylemek için yani gerçek bal ile sahte bal arasındaki farkı anlayabilmek ancak analiz ile mümkündür.

Sahte balın anlaşılması çok zordur. Ancak bir laboratuvar ortamında analizi yapılarak kesin bir sonuç elde edilir. Fakat bu durumunda maliyeti yüksektir. Sahte balın tadına bakarak anlaşılması mümkün değildir ancak tadı güzel olan her bal da gerçek baldır diye bir şey söz konusu değildir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.