Geç Sonbahar ve Kış Zamanlarında Nektarı Olan Bitkiler
Gelin Duvağı:

Gelin duvağının bol olarak bulunduğu bölgeler arıları kışlatmak adına oldukça ideal olan bölgelerdir. Çok az miktarda çiçeklerin yer aldığı dönemlerde çiçeklenme olduğundan dolayı oldukça önemli bir bitkidir. Çiçeklenme dönemi Aralık ve Şubat ayları arasında olmaktadır. Polen verimi oldukça yüksek olan bir bitkidir. Kıyı ve iç kıyı bölgelerde yer almaktadır.

Dağ Çiçeği:

Deniz ile 100-1200 m yükseklik farkı olan kıyıya yakın bölgelerde yer almaktadır. Aralık ayından çiçeklenme görülmektedir. Bal verimi ise 2-3 grubundadır. Polen verimi oldukça yüksek olan bir bitkidir. 

Çiğdem:

Genel olarak yüksek yerlerde yetişmekte olan bir bitki olup Kasım- Aralık ayları ile Şubat- Mart ayları arasında çiçeklenme dönemi olarak iki grupta incelenmektedir. Bal verimi ise 2.gruptur. 

İtirge:

Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı şeritlerinde az miktarlarda yetişmekte olan bir bitki türüdür. Kış zamanlarında çiçek açması ile birlikte nektar ve polen açısından verimli olduğundan dolayı oldukça önemli bir bitkidir. Çiçeklenme zamanı ise Ocak Şubat ayları arasındandır. Nektar aroması ve kokusu çok güzel olduğundan dolayı arıların özel olarak tercih etmiş olduğu ballı bitkidir.

Sütleğen

Kıyı bölgelerde şemsiye görüntüsünde tepeden çiçek açmakta olan ve bal arıları tarafından çok sevilen ve tercih edilen bitkidir. Bu bitki koparıldığında ise içinden beyaz süt çıkmaktadır ve bu süt zehirlidir. Kış zamanlarında çiçek açtığı için değerli bir bitkidir. Çiçeklenme zamanı Şubat ve Mart ayları arasıdır.

Yeni Dünya:

Kıyı bölgelerde kültür bitkisi olarak yetiştirilen bir bitkidir. Kış zamanlarında polen verimi ve nektarı yüksek bir bitkidir. Aralık ayı çiçeklenme zamanıdır.

Azan

Kıyı ve Ege'de yetişmekte olan bodur çalı türlerindendir. Çiçeklenme zamanı Şubat ve Mart aylarıdır.


SONBAHAR AYI NEKTARLI BİTKİLER TIKLAYINBlogger tarafından desteklenmektedir.