Arının Gelişme Dönemleri ( Yumurta,Larva,Pupa)


Hayatlarına bir yumurta evresi ile başlayan bal arılarında, ana arı tarafından petek gözlerine bırakılan döllenmiş yumurtalardan işçi arılar meydana geliyor iken, döllenmeyen yumurtalardan ise erkek arılar meydana gelmektedir. Bal arıları peteklerin üzerinde koloniler halinde uyum içerisinde faaliyet göstererek yaşamını sürdürmektedir. Arıların gelişme dönemleri 3 dönem olarak belirlenmektedir:

1. Yumurta dönemi
2. Larva dönemi
3.Pupa Dönemi 

İster ana arı olsun, isterse erkek ve işçi arılar olsun kuluçka zamanlarında gözlerin açık ve kapalı olduğu dönemler yer almaktadır. 

Yumurta dönemi: Bütün arılarda 3 gün olan bir dönemdir. Arı yumurtası silindir biçiminde ve uzundur. Yumurtalar eğer işçi arılardan meydana geliyorsa ise küçük, erkek arılardan meydana geliyor ise büyüktür. Arı yumurtası petek gözlerine bırakıldığı gün dikey iken,3.günün sonuna doğru artık yavaş yavaş tamamen yatay halini almaktadır. Sonuç olarak yumurta dönemi ana arı, erkek arı ve işçi arılarda 3 gündür. 

Larva dönemi: Bu dönemde görsel açıdan büyük değişimler meydana gelir. Larva dönemi başlamadan az bir süre öncesinde işçi arılar besleme amaçlı yumurta yanına arı sütü koyarlar. Arı bireyleri 5-15 günlük dönemlerinde kovan içi faaliyetlerini sürdürdüğünden dolayı arı sütü salgılayarak larvaları beslemektedirler. Ana arı larvası, işçi arı larvasına nazaran daha çok fazla arı sütü ile beslenmektedir. Larva dönemi: ana arıda 5 gün iken, işçi arıda 6 gün ve erkek arıda ise 7 gündür. 

Pupa dönemi: Bu dönem pupa öncesi dönem yani prepupa ile birlikte ele alındığında ana arıda 7 gün, işçi arılarda 12 gün ve erkek arılarda 15 gündür. 

Bütün arılarda biyolojik dönem özetlenecek olursa;

Ana arı: 8 gün açık dönem+ 8 gün kapalı dönem= 16 gün

İşçi arı: 9 gün açık dönem+ 12 gün kapalı dönem= 21 gün

Erkek arı ise: 10 gün açık dönem+
14 gün kapalı dönem = 24 gün olmak üzere hayata başlamaktadır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.