Arıların Sonbahar Bakımı


Arılarda sonbahar bakımı bütün kolonilerde zaman kaybı olmadan bal hasadından itibaren başlanılması gereken bir durumdur. Arıların kışı minimum kayıp ile geçirebilmesi için sonbahar bakımı oldukça fazla önem taşımaktadır. Kışlatma yapılacak olan kovanların güçlü tutularak yeni sezona hazır hale getirebilmek adına bal hasadı yapıldıktan sonraki günlerde koloniler tek tek kontrol edilip ihtiyaçlarının giderilmesi adına önlemlerin alınması gerekir. 

1. Ana Arı Değişikliği 

Ana arısı yaşlı olan ya da bal hasadı sonrasında ana arısı bulunmayan kovanlara çiftleşmiş olan genç ve dinamik ana arı verilmesi gereklidir. Özellikle arılar gezdirildiğinde ana arılar yıl boyunca yumurtlama yaptıklarından ötürü bir iki sezon içerisinde ana arının değiştirilmesi gerekir. 

2. Zayıf Olan Kolonilerin Birleştirilmesi 

Sonbahar mevsiminde ana arısını kaybeden kolonilerde yeterli sayıda genç ana arı yok ise alınacak başka bir önlem ise anası olan kovanların başka bir zayıf olan ve anası bulunan kovan ile birleştirilmesidir. Anası bulunan kovan sabit tutularak akşam üzeri anası bulunmayan kovanların arasına bir kafes teli yerleştirilip analı kovan ile birleştirilir. İki kolonide belirli bir süre kek ve şurup ile beslendikten sonra arılar birbirine alıştıktan sonra aradaki kafes teli çıkarılır. 

3. Besin Durumu 

Bal hasadı yapıldıktan sonra koloni içerisinde populasyon sayısı oldukça yüksek ise kovanlarda beslenmenin yetersiz olması halinde arı ölümleri görülebilir. Hasat sonrasında normal olan bir koloni içerisinde ballı olan çerçeve sayısı arılı çerçeve sayısından en az 1,5-2 kat fazla olmasına dikkat edilmelidir. Koloni içerisinde yavru gelişimi için ise yeterli miktarda polenli çerçevenin olmasına da dikkat edilmesi gereklidir. Sonbaharda şurup beslemesi yapılarak ana arının yumurtlaması sağlanır ve çıkan genç nesil kışı sağlıklı bir biçimde geçirir. 

4. Hastalık Durumu 

Koloni içerisinde yavru çürüklüğü, nosema ya da başka türlü hastalıklar gözlemlendiğinde ise ilaçlar verilmelidir. Nosema hastalığı için 1 litre şekerli şuruba 1,5 gr kadar fumagilin ilaç karıştırılarak verilebilir. Nosema ilaçları aynı zamanda kekler ile karıştırılarak da verilebilmektedir. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.