Arıcılıkta Temel Prensipler Nelerdir?Bal arıları yani apis mellifera adı ile bilinen arılar kolonin bulunmuş olduğu bölgelere nazaran farklılık göstermekle birlikte nektar akımının yoğun olduğu zamanlarda ergin arı popülasyonlarının en yüksek seviyeye ulaştırılması ve bu populasyonun arı ürünleri elde etmek ve aynı zamanda bitkilerin polinasyonunun sağlanması sağlanarak yapılan iştir. Tanım üzerinden de yola çıkılarak arıcılık mesleği bir sanat ve aynı zamanda beceri gerektirmektedir. Arıcılar dinamik yapıya sahip olan arı kolonilerini, bölgenin flora durumuna göre ve kendi hedeflerini göz önüne alarak yönetme sanatını iyi bir biçimde geliştirmelidirler. Dünyanın neresinde olursanız olun arıcı olarak ortak hedefleriniz olur. 

Arıcının bulunmuş olduğu bölgedeki ana nektar akımı zamanını iyi belirlemesi gereklidir. Ana nektar akımından en üst düzeyde faydalanmak için bu zamanda ise koloni populasyonunu en yüksek seviyeye taşıması gerekmektedir. Burada ise 42 günlük hesabın iyi bir biçimde yapılması gereklidir. Bu hesaplama ise bölgede hakim olan ballı çiçeklerin açacağı günlerden 42 gün öncesinde kolonideki ana arının yumurtlamaya teşvik edilmesi gereklidir. Bu günlerde yumurta halinde olan larvalar yani işçi arı larvaları 21 günlük süreçten sonra çıkacak ve 45 günlük ömrünün yarısında kovan içi arısı olacaktır. Yani 21 gün çıkma süresi ve 21 günde kovan içi faaliyetlerini düzenleme görevi üstlendiğinden 42 gün sonra tarlacı yani nektar toplayan arı olacaktır. Nektar akımı başladıktan itibaren kovan bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir. Genel olarak karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde nektar akımı yaklaşık 3-4 hafta sürerken ılıman olan bölgelerde ise yağmur durumu düzenli olacağından çiçeklenme durumu birkaç hafta daha sürecektir. 

Arıcının bölgenin nektar akımına kuvvetli bir popülasyona sahip koloni ile girebilmesi için nektar akımından 6-8 hafta öncesinden kolonisini hazır hale getirmesi gereklidir. Dünyadaki ülkelerin birçoğunda olduğu gibi ülkemizde de nektar akımına zayıf bir koloni ile girilirse bu nektar akımı zamanında ancak koloninin gelişmesi sağlanabilir. Çoğu zamanlarda bu zamanlarda bölme yapıldığından dolayı koloni sayısı artmakta ancak koloni bölündüğü için zayıfladığından dolayı üretimden yeterli seviyede randıman almak pek mümkün olmamaktadır. Randımanlı bir üretim sağlanması için bölgedeki nektar akım zamanı belirlenerek bölgeye hakim olan arıların 5 km alanındaki polen ve nektara sahip olan bitkiler iyi belirlenmelidir. Bu bitkinin çiçeklenme zamanı iyi bir biçimde belirlendikten sonra çiçeklenme takvimi hazırlanılır. Arıcılık yapılan bölgede zirai ilaç kullanımının olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bölgenin iklim durumu iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Örneğin arıların bulunduğu bölgede aşırı rüzgar hakim ise her ne kadar nektar akımı olsa da rüzgarlı havada arı uçamayacağı için nektardan fayda sağlayamaz. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.