Arıcılıkta Bölme İşlemi ve Hastalıklardan Koruma Yolları1. işlem olarak ; ana arı 10 çerçeveli kolonide aranarak bulunur. Ana arı genel olarak taze peteklere meyilli olur. Ana arılı çerçeve bulunduktan sonra ise çerçeveyi bir kenara ayırırız.

2. işlem: Bölme yapılacak olan kovana mümkün mertebe kapalı olan yavrulu çıtalar seçilmeli fakat dışarıdan kafes usulü ile hazır ana arı mevcut değil ise açık yavrulu, günlük yumurtalı petek vermeyi de ihmal etmemek gerekir ki bölünen kovan ana arı üretimini gerçekleştirsin. Kapalı yavrulu, açık yavrulu, bal ve polen stoğu mevcut olan petekler seçilmeye özen gösterilmelidir. Yavru üşümesini engellemek adına ise hazır kabarmamış petekli çerçeveyi koruma amaçlı bölünen kovan içerisine koyulabilir.

Sonuç olarak arıda oğul eğilimini azaltmak adına her zaman bölme usulü ile çoğaltma yapmak daha sağlıklı olacaktır. Oğul eğilimi genetik bir durumdur ve oğul ile elde edilen bir koloni, bölme usulü elde edilen koloniye nazaran oğul verme olasılığı daha yüksektir.


Arıların Hastalıklardan Korunması Bakımından Alınacak Önlemler


a) Verimli Irk
Kolonilerin hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlayabilmek için o bölgeye uygun olacak olan ırk seçimini özen göstermek gerekir. Irkın çok güçlü olması yöreye uygun olduğu anlamına gelmez.


b) Kolonilerin güçlü tutulması

Hastalık riskini azaltmak adına koloninin daima güçlü tutulmasına özen göstererek sağlıklı olan kolonilerin hasta olan kolonilerden ayrılması gerekir. Kovan bakımında temizlik kurallarına önem verilmelidir. Hastalık bulunan koloninin balları ile sağlam olan kolonilerin beslenmesi yapılmamalıdır. Hastalık tespit edilen kovanlardan kesinlikle bal sağımı yapılmaması gerekir.

c) Yeterli havalandırma
Eğer kovan rutubetli ve yeterli havalandırma sağlanamamasıyla karbondioksit miktarının artması sonucunda kovanda hastalık riski artmaktadır. Kovanda uçuş deliğinin bulunduğu yönde ve üst tarafa bir delik açarak hava akımı sağlanır. Bu delik kış boyunca açık tutulmalıdır. Delik başka yönden açılmamalıdır aksi takdirde hava cereyanına kapılarak arılar üşüyebilir. Yaz aylarında ise delikler kapalı tutulmalıdır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.