Arıcılıkta Ana Arı Üretimi


Boş bir çıtaya 9 mm çapında bal mumu ile hazırlanmış olan yüksekler verilir. Her bir yüksük içerisine yaklaşık 3,5 günlük olan larvalar transfer edilir. Larva transferi yapılmış olan çıta ana arısı bulunmayan yani aşılama kovanları içerisine koyularak 1 gün bekletilir. Daha sonrasında ise üretim kovanlarına alınarak besleme işlemi gerçekleştirilir.

Burada dikkat etmemiz gereken husus ise verilen yüksüklü çıta içerisinde tutan yüksükleri seçmemiz olacaktır. Bu sebepten dolayı ayıklama işlemi gerçekleştiririz. Amaç ana arı üretimi olduğundan dolayı ana arı, arı sütü ile beslendiğinden, arılar tarafından ağzı kapatılmış olan yüksüklerin ağızları bir bıçak vasıtası ile açılır. Ayıklama işlemi bu şekilde yapıldıktan sonra ise üretim kovanlarına çerçeveleri dağıtıp 10 gün süre ile besleme yapmak suretiyle bekletiriz.

Üretim kovanları güçlü arı populasyonuna sahip, katlı, ana arısı ızgara ile alt kata hapsedilmiş, yukarısı ana arısı hazır aşılama kovanlarından gelen larvaların bulunduğu kovanlardır. Üretim kovanında işlem sırasında Üst katımızı yani ballığı ayırdıktan sonra alt katta ana arının varlığı tespit edildiğinde ızgara ile ana arı hapsedilir. Ballık yerleştirildikten sonra içerisine ana arı memeleri bulunan çerçeveler aşağı bakacak biçimde yerleştirilir. Ballı ve polenli olan çerçevelerin yukarı da da olmasına dikkat etmeliyiz. Ana arı üretimi esnasında besleme yapacak olan 6-12 günlük arılar açısından önem taşımaktadır. 10 günlük süre zarfı boyunca şurup ile besleme ihmal edilmemelidir.

Doğacak olan ana arıların çiftleşmesini garanti altına almak adına her bir koloni içerisine yerleştirilen şuruplukların altına arıların petek örmesine ve erkek arı üretimine teşvik etmekte doğru bir çalışma olacaktır. Ana arı üretimi yapılan bölgede çiftleşme için erkek arı sayısı oldukça önemlidir. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.