Arıcılık Yapılacak Olan Yerin TespitiArıcılık yapılacak yer belirlenirken öncelikle zengin bitki florasına sahip olmasına dikkat edilmeli ve arıların uçuş yapacağı alan için zirai ilaçların kullanılmaması gereklidir. Özellikle uçak ile zirai mücadele yapılan yerlerde kesinlikle arılık olarak kullanılmamalıdır. Bu tarz yerlerde kolonilerin güçlendirilmesi ve verim elde edilmesi mümkün olmaz. Arılık rüzgar olmayan yakınlarında temiz su kaynağının bulunacağı yerler olarak belirlenebilir. Eğer yakınlarda temiz su kaynağı bulunmuyorsa suluk yapılmalı ve temiz su kaynağı sağlanması için devamlı temiz su verilmelidir. Kolonilerin arasında belirli mesafe bulunmalıdır. 

İlkbahar zamanlarında kolonilerin hızlı bir biçimde gelişimin sağlanması için ise sonbahar bakımının da özenle yapılması gerekir. Kolonilerin kışı sağlıklı bir biçimde geçirerek bahara sağlam çıkabilmesi için ana arı kontrolünün yapılması gereklidir. Ana arısı bulunmayan kovanlar ana arısı bulunan zayıf başka bir kovanla birleştirilerek kışa girilmelidir. Arıcılıkta temel olan kural 50 tane zayıf kovan yerine 25 tane güçlü kovan olmasıdır. 10 çerçeveye sahip olan bir kovanda 15-20 kg arasında bal bulundurulmalı eğer bal durumu zayıf ise şurup ile beslenme yapılmalıdır. Kovanlar kışa girmeden önce eğer çatlak delik yerleri var ise onarılmalıdır. İlkbahar zamanlarında koloninin uyanmasını sağlamak amaçlı ise özel üretilen vitamin ile şurup karışımı azar azar kovanlara verilir. Az verilmesinin sebebi ise eğer çok miktarda birden şurup verilmesi durumunda arılar aldığı şurubu direkt olarak peteklere basacak ve ana arının yumurtlama alanı azalacaktır.

Bu yüzden ilk etapta azar azar vererek ana arının yumurtlama faaliyetini artırıp güçlü bir koloni elde edilmesi hedeflenmektedir. Koloniler hastalık ve parazitlere karşılık bilinçli bir biçimde korunması ve mücadele edilmesi gerekir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde muhakkak varroa mücadelesi yapılmalıdır. Fakat varroa mücadelesi mevcut mevsimler haricinde yapılması halinde ilacın etkinliği az olacaktır. Bu sebepten ötürü varroa mücadelesinin bilinçli bir biçimde yapılması gereklidir. Blogger tarafından desteklenmektedir.