Arı Zararlıları Nelerdir

Akariyoz: 

Hastalığa yakalanmış olan arılar büyük oranda uçamazlar ve kovan giriş önünde toplanırlar. Solunum güçlüğü çektiklerinden dolayı ölümler artmaya devam etmektedir ve bir süre sonra kovan içi faaliyetlerin azalması verimin azalması görülmektedir. 

Petek Güvesi

Yalnızca larva dönemlerinde zarar meydana getirmekte olan petek güveleri, bu zamanlarda petek içerisin girip, bal mumu, bal ve polen ile beslenmektedir. Zararı yalnızca petek üzerinde görülmesinden dolayı petek güvesi adını almaktadır. Yetersiz havalandırma olduğu dönemlerde siyah olan peteklerde daha çok üremeye yatkın olarak hızlı bir biçimde çoğalma göstermektedirler. Petek güvesine karşı alınacak en iyi önlem ise kolonin daima güçlü tutulmasına özen göstermek olacaktır. 

Arı Biti: 

Kahverengi rengi olan bir böcektir. Arının ergin zamanlarında arı göğüs ve ağız bölgesinde yer alarak ağzından yiyecek çalmak suretiyle beslenme faaliyetini göstermektedir. Larva zamanında ise petek üzerinde yer alan sır içerisinde ömrünü geçirmektedir. Arı biti ile mücadele etmek için koloni içerisine tütün dumanı verilip kısmen başarı sağlamak mümkün olmaktadır.

Varroa: 

Arı kolonisinin yok olmasına sebep vermekte olan oldukça tehlikeli ve arılarda tüm dünyada ve ülkemizde yaygın bir biçimde faaliyet göstermekte olan bir hastalıktır. Arı kanını emmek suretiyle beslenir ve arının kan kaybederek zayıflayıp ölmesine neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü arıya bütün dönemlerde zararı olan bir zararlıdır. Varroa mücadelesi yapılırken kullanılması gereken ilaçlar bal üretim zamanı haricinde yapılmalıdır. Mücadele dönemi olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimleri uygundur. Varroa ile mücadele etmedeki en önemli kural ise uygun zamanlarda uygun dozda ilaçlama yapmak olacaktır. 

Eşek Arısı :

Yavru yetişme zamanlarında bal arıları arazide nektar toplamakta iken kovan uçuş tahtası üzerinde yakalayarak yuvalarına götürmektedirler. Kesin bir mücadele tarzı yer almaz iken yuva tahribi ile ve eşek arıları et ürünleri tükettiğinden ötürü balık, et vb. tuzaklar ile sayılarının azalması sağlanabilir. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.