Ana Arının Çiftleşme Uçusu


Ana arının bulunmadığı kovanda eğer günlük yumurta var ise işçi arılar öncelikle birkaç adet ana arı yüksüğü yaparlar. Bunlardan bir tanesinden bir tane ana arı çıktıktan itibaren işçi arılar yeter eğer kovanda ana var ise ve performansını beğenmiyorsa onun etrafında küme oluşturup ölümüne neden olurlar. İşçi arılar petek gözünden yeni çıkmış olan ana arıyı bol arı sütü ile besleyerek çiftleşmeye hazır hale getirirler. Ana arı yüksükten çıktıktan sonra ilk 3-5 gün içerisinde 2-5 dakika çevreyi tanıma amaçlı uçuşa çıkarlar.

Bu uçuşu gerçekleştirdikten sonra ana arı çıkıştan 5-6.gün ya da 1 hafta sonrasında havaların sıcak olduğu güneşli ve rüzgarsız bir günde genellikle öğle sonrasında erkek arılarla çiftleşmek için kovandan çıkarlar. Ana arının cinsi olgunluğa ulaşması petek gözünden çıktıktan itibaren 8-10 gün sürebilir. Ana arı çıkıştan en geç 20 gün içerisinde erkek arı ile çiftleşmelidir. 20 gün sonrasında ana arı da çiftleşme arzusu kalmayarak dölsüz yumurta atmaya başlar.

Çiftleşmek adına uçan ana arı etrafına feromon yani seks hormonu adı verilen koku salgılamaya başlar. Bu koku erkek arıların ana arıyı takip etmesini sağlar. Ana arılar kendi kovanlarındaki erkek arılarla çiftleşmek istemez. Diğer arılıktaki erkek arılar ile çiftleşmeye arzuları vardır. Dışarıya çıkan ana arı genel olarak en geç bir hafta içerisinde çiftleşir. Çiftleşme her sene aynı bölgede gerçekleşir.

Çiftleşmeler arılıktan belirli uzaklıklarda genel olarak 2 km ile 6 km arasında gerçekleşir. Ana arı çıkıştan yaklaşık olarak 1 hafta sonrasında erkek arı toplanma alanı denilmekte olan özel bir alanda ve mutlaka havada 10-30 metre yükseklikte uçar iken kendisine takibe alan yaklaşık 9-10 erkek arı ile çiftleşir. Bu miktar ise 20 erkek arı kadar dahi olabilir. Ana arı birden fazla erkek arı ile çiftleşir. Çiftleşme saati genel olarak öğle 12-17 arası olmakla birlikte 14.00-16.00 arası da olabilir. Çiftleşme zamanı kadar hava sıcaklığı da önemli bir faktördür. Ana arı çiftleşme uçuşuna genel olarak hava sıcaklığı 20 derece civarı iken olur.

Çiftleşme uçuşuna ana arı rüzgarlı havada çıkmaz. Havanın yağışlı olduğu zamanlarda ana arı çiftleşme uçuşuna geç çıkar ve yeterli olan sperma miktarını almadan uçuşundan dönmektedir. Yeterli sperma almayan ana arılar aynı yıl bal mevsimine girmeden ya da ikinci yıl değiştirilir. Bu işlem işçi arılar tarafından yapılır. Genel olarak ana arılar hayatları boyunca 1 defa çiftleşme uçuşuna çıkarlar. Fakat bu uçuşta yeterli olan spermayı alamadığı zaman tekrardan 2 ya da 3 kez çiftleşme uçuşuna çıktığı bildirilir. Bu çiftleşme uçuşu ise birkaç gün içerisinde tamamlanır.

Çiftleşmeden kalan erkek arı organlarını ana arıdan temizleme görevi ise erkek arıya aittir. Çiftleşme uçuşlarının süresi ortalama ise yarım saat kadardır. Ana arının yalnızca çiftleşme uçuşu için kovanı terk ettiği bilinir. Fakat nedeni bilinmeyen bazı zamanlarda ise ana arı kovanı terk ettiği bilinir. Bu sebepten dolayı kovanda ana arı birkaç gün yok ise öyle ana arı verilmesi gerekir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.