Varroa Hastalığı ve Mücadele YöntemleriArıların zayıflamasına ve ölmesine neden olan hastalıklar arasında en önemlisi olan varroa parazitidir. Fakat kontrol altında tutulduğu zaman korkulacak türde ve boyutta olan bir hastalık olmamaktadır. Ancak bu hastalığın hafife alınmaması gerekir. Ülkemizde arıcılık sektörünü etkilemekte olan ve arı illeti olarak bilinen varroa hastalığı arıların kanını emen ve bir süre sonra ölmesine yol açan dış parazit türüdür. İlk görüldüğü arı türü ise Hindistan bölgesinde yer alan Apis Cerena adındaki arılarıdır. Ülkemizde ise ilk defa 1975 senesinde Trakya bölgesinde görülmeye başlamıştır. İlkel tarzda arıcılık yapanların kovanları hızlı bir biçimde sönmeye başlamıştır. Bu tarz kovanlarda bu hastalığın tespit edilememesi sebebi ile hastalığın bilinememesi durumu söz konusu olduğundan ötürü ise kayıplar fazla olmuştur. Bu parazit ergin ve larvaların kanının emerek beslendiğinden dolayı zarar vermektedir. Arılar kan kaybından ötürü güçsüzleşirler. Erkek arılarda ise cinsel aktivite de azlık meydana gelir. Petek gözlerinde larvalardaki ölüm sayısı fazla ise arıların bir süre sonra sayının artmasıyla beraber bunları dışarı atamaz ve gözlerde kurumu gerçekleştikten sonra yavru çürüklüğüne benzer bir biçimde belirtiler meydana gelmektedir. Arılarda huzursuzluk söz konusu olduğundan ötürü kışın salkım yapmakta zorlanırlar. Ana arının yumurtlama yeteneğinin azalması ile birlikte eğer parazit tedavisi yapılmaz ise bir süre sonrasında kovanın söndüğü görülür. Kovandaki ergin arıların üzerinde ya da kapalı olan yavru gözlerinin içerisinde yer almakta olan Varroa parazitlerinden kurtulmak için ise ilaçlama yöntemi mevcuttur. Azalmakta olan Varroa yoğunluğu için ise devamlı tedavi uygulamak şarttır. Amaç koloni içerisindeki mevcut Varroa sayısının zarar seviyesinin altında tutmak olmaktadır. Bu sebepten dolayı varroa ile mücadele yöntemlerinde fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadelerinin bir arada tutulması gereklidir. 


Biyolojik Mücadele 

Varrolar genel olarak ilkbahar zamanlarında yumurtalarını bırakmak için daha çok erkek arı gözlerini tercih etmektedirler. Koloni üzerinde erkek arı gözü bulunmakta olan petekler verildikten sonra dişi olan varroalar erkek arı gözlerinde toplandıktan itibaren kovandan alınarak imha edilebilir. Bu şekilde Varroanın atmış olduğu yumurtular ve erkek arı pupaları yok edilmiş olacaktır. 

Bal akım zamanında işçi arı gözlerinde yer alan varroa yumurtalarını yok etmek için ise ana arı ızgarası bir çerçeveye hapsedilerek bütün varroa yumurtaları bir petekte toplanması sağlanarak kapalı yavru döneminde petek kovandan alınarak imha edilebilir. Fakat bu yöntem koloni gelişimine zarar verdiği ve her dönemde uygulanması çok tercih edilmez. 

Kimyasal Mücadele

Kolonilere ilaç uygulaması yapılır iken yavru sayısının az olduğı dönemlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. Yavru arılar varroa ilaçlarından zarar görebilir. Varroa mücadelesi için en uygun zaman ise erken ilkbahar ile geç sonbahar dönemleridir.Blogger tarafından desteklenmektedir.