Propolis Nedir Ve Faydaları Nelerdir
Bal arılarının bitki filiz ve tomurcuklarından toplayarak reçinemsi haldeki maddeleri ve bitki salgılarını başlarında yer almakta olan salgı bezleri ile salgılayarak enzim ile biyo kimyasal bir değişiklik gerçekleştirip sarı renkten koyu kahverengiye kadar değişmekte olan yarı katı halindeki olan maddeye propolis adı verilir. Propolis insan tüberküloz basilini de kapsamakta olan gram pozitif basilluslara karşı olarak antibakteriyel bir etki yarattığı gözlemlenmiştir. Propolise balmumu rengini sağlayan esansiyel yağ, cinnamyl alkol, cinnamic asitin ve vanilin bulunmaktadır. Kimyasal yapısı ise bitki çeşitlerine göre farklılık gösterir.

Propolis bileşiminde reçine, mumlu bitki, esansiyel yağ, polen ve organik maddeler yer almaktadır. Propolis sprey haliyle alındığı zaman ise romatizma ve astım hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Sinirlerin yatışması için sakinleştirici olarak kullanılmakla birlikte gut hastalıkları tedavisinde, ağız yaralarında kullanılmaktadır. Son yıllarda önemi daha iyi bilinen ve ülkemizde de üretimi yaygınlaşmaya başlayan propolis için artık kovanlarda polenlerde olduğu gibi propolis tuzakları vardır. 

Propolis beyin cerrahisinde kanamayı engellediği ve merhem halinde kullanıldığında antibakteriyel bir etki oluşturduğu kanıtlanmıştır. Bu mucizevi ve devasa ürün ayrıca antidiyabetik aktivitesi oluşturmakla birlikte dokuların yenilenmesini sağlamakta, tümor oluşumunu engellemektedir. Günümüzde ise kozmetik ürünlerinde bazı kremlerin yapımında içerik olarak kullanılıyor.
Ülkemizde birçok üniversite tarafından özellikle kanser tedavisinde faydalı olduğu yönünde bulgular elde edildiği propolis ürünü bal arılarının farklı ağaç ve bitki türlerindeki kabukları çiğneme yöntemi ile elde etmiş oldukları kıvamındaki maddeye bazı enzimleri eklemeleriyle ortaya çıkmaktadır. Propolis antibakteriyel olmasının yanı sıra diş sağlığını korumakta, deri ve cilt hastalıklarında kullanılmakta, sindirim sistemini düzenlemektedir. Normal antibiyotik ürünlerine nazaran 100 kat daha etkilidir. Ateş düşürücü, kolesterol dengeleyici özellik taşımaktadır. Bilindiği üzere flovanidler en güçlü antioksidanlardır ve propolisin antioksidan içeriği oldukça yüksektir. 

Propolisin kan basıncını düşürdüğü, karaciğeri alkole karşı koruduğu tespit edilmiştir. Cilt hastalıklarına neden olan maya ve mantar oluşumunu engellemektedir. Özellikle mide rahatsızlıkları olanlar, ülseri olanlar için müthiş bir devadır. Yaraların iyileşmesini ise 4 kat daha fazla kısa bir sürede hızlandırmaktadır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.