Kestane Balı Faydaları
Haziran ayları başlarından itibaren kestane ağaçlarının çiçeklenme döneminin başlaması ile birlikte arılar nektar akımı ile birlikte kestane balı üretmeye başlar. Gece vakitlerinde kovan önünde kanatlarını çırpıp taşımış oldukları nektarı olgun hale getirirler. Elde edilen kestane balının rengi koyu ve tatlı sert biçimde bir bal olmaktadır. Kestane balı kansere karşı oldukça faydalı olup daha birçok hastalığa karşı şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kestane balının antibiyotik özelliği taşıdığı ortaya konulmuştur.

Kestane balı astım, bronşit ve özelliğe karşı kullanılan bir baldır. Kansere karşı koruyucu bir özellik taşımaktadır. Ağız yaralarına iyi gelmektedir. Vücut direncini artırarak kuvvet vererek gün içerisinde zinde olmayı sağlar ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır. Vücuttaki ağrılara iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır. İştah artıcı özelliği ile birlikte kabızlığa karşı kullanılır. Fakat bu bal çok güçlü olduğundan dolayı bilinçli olarak gün içerisinde en fazla 1 ya da 2 kaşık kadar tüketilmelidir.

Kestane balı sınırlı olarak üretildiğinden dolayı diğer ballara nazaran daha yüksek fiyatlarda satılır. Ülkemizde kestane ormanları yalnızca Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yoğundur. Bu sebepten dolayı bu ormanların korunmasına özen gösterilmelidir.

Kestane balı diş ağrısına iyi gelmektedir. Bir kaşık kadar tarçın ile 5 kaşık kestane balını karıştırırsak ağrı kesici etki oluşturur. Aynı zamanda idrar kesesindeki enfeksiyonlar için ise iki kaşık tarçın ile bir tatlı kaşığı kadar kestane balını bir su bardağı içerisindeki ılık suyla karıştırarak içebilirsiniz. Hindistan ve Japonya ülkesinde araştırmalar sonucunda kestane balının mide gazına iyi geldiği tespit edilmiştir.


Kalp Hastalıkları
Tarçın ile birlikte kestane balını sabah kahvaltılarında karıştırıp ekmeğe sürmek süretiyle tüketirseniz özellikle kalp hastalığı bulunan kişiler adına kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahip olacaktır. Daha öncesinde kalp krizi geçiren hastalar eğer kestane balını tüketmesi halinde ikinci kez kalp krizi geçirme olasılığı uzaklaşacaktır. Kestane balını tarçın ile beraber sabahları tüketen kişilerin solunum güçlüğü ortadan kalkacaktır.

Kısırlık
Erkek spermalarının kuvvetlendirilmesi adına Eski Yunanlılar yıllar boyunca erkekler için kullanmıştır. Hamile kalamayan kadınlar için de toz tarçın ile birlikte bir çay kaşığı kestane balını gün içerisinde sakız ile birlikte çiğnemesi faydalıdır. Amerika'da yaşayan ve yaklaşık 15 seneden beri çocukları olmayan çiftler bu kürü uyguladıktan birkaç ay sonra ikiz çocukları dünyaya gelmiştir.

Kolesterol
İki çay kaşığı kestane balı ile 3 çay kaşığı tarçın çay içerisinde eritiliğ tüketildiğinde ise kolesterol seviyesi 2-3 saat içinde %10 kadar azalır. Gün içerisinde 3 kez kolesterol hastaları için uygulanır.

Mide ağrısı
Tarçın ve kestane balı kürü mide hastası olan kişilerin tüketilmesinde faydalı olduğu tespit edilmiştir ve aynı zamanda mide gazını da gidermektedir.

Saç dökülmesi
Sıcak zeytinyağı içerisine bir tatlı kaşığı kestane balı ile tarçın ilave edilerek banyo yapmadan önce başa sürülüp yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır.

Sivilce ve Deri
Bal ile tarçın karışımı ile bir krem elde edildikten sonra uyumadan önce sivilce üzerine sürülür ve sabah uyanıldığında yıkanır. Bu işlemi 2 hafta boyunca devam ettirirseniz sivilceler kökünden temizlenecektir. Diğer deri hastalıklarına da bu karışımı uygulayabilirsiniz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.