Çam Balı Nasıl ve Nerede Üretilmektedir?


Akdeniz iklimine özel olan bazı çam ağacı türlerindeki yaşamakta olan böcek salgısı ile üretilen bala çam balı adı verilmektedir. Dünya üzerinde yalnızca Türkiye ve Yunanistan'da üretilir. Bu balın üretilmesi için çam pamuklu koşnili böceği ya da bitine veyahut halk adıyla bilinen basra ve balsıra böceğine gereksinim duyulmaktadır. Bu böcekler yalnızca kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşamlarını sürdürürler. Bu böcekler çam ağaçlarının özsuyunu emmek suretiyle beslenmekte ve bunu tatlımı bir madde olarak dışkılamaktadır. Temmuz ve Ekim ayı arasında salgılanmakta olan bu tatlımsı sıvılar arılar tarafından toplanmaktadır.


Bu tatlımsı maddeyi içermekte olan ağaçlara ise halk adıyla Balsıra ağacı adı verilir. Bu ağaçlarda yaşayan böcekler yumurtalarını ağacın toprak seviyesine yakın olan kısımlarında yumurtlarlar. Yumurtadan çıkan yavrular ise çam özsuyunu emerek beslenirler. Kışların sert olduğu zamanlarda ölüm gerçekleştiğinden ötürü arıcılar mumun bol olduğu yerlerde soğuktan korunması için toplayıp kendi bölgelerine taşır. Soğuklardan korumak amaçlı ise üzerlerini çalı çırpı vasıtasıyla örterek koruma altına bırakılar. Bu işlem ise en geç Nisan aylarında yapılmalıdır. Yoksa böcekler yolculuğa dayanamazlar.


Arıcılar kovanlarını çam balı üretmek vasıtasıyla çama bıraktıklarında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise bu bölgelerde arıların çok fazla tutulmamasıdır. Böcek salgısı ile üretilen çam balında arılar çok fazla tutulursa polen olmaması sebebiyle ana arının yumurtlaması azalır ve kovan zayıflamaya başlar. Buralara arılar götürüldüğünde ana arının yumurtlamasını zayıflatmamak amacıyla polen karışımı olan arı kekleri verilebilir. Diğer bir taraftan çam balı üretmek amacıyla arılar götürülüyorsa arıların çam balından daha çok çiçek balına yönelmemesi için ise arıların götürüldüğü çevrede çiçeklerin fazla olmamasına dikkat edilmelidir.


Çam balı salgısını üretmekte olan bu böcekler ülkemizde Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale ve Antalya illerinde ve iç bölgelerin ılıman kesimlerinde yaşamlarını sürdürmektedirler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.