Arıcılıkta Sonbahar Bakımı

Arıcılıkta Sonbahar Bakımı 


Arılıkta sonbaharın yaklaşması ile birlikte artık bal sağımı tamamlanmış ve arıların kış öncesi bakımlarının yapılma işlemlerine başlanır. Arıcılar artık bal sağımını tamamlamak üzere ballıkları almaya başlarken kovan içerisinde de hızlı bir biçimde ana arının günlük yumurta varlığı kontrol ediliken bir taraftan da boş olan ya da az ballı olan çerçeveler arıların sıkıştırılmaya hazırlanması üzerine kovandan alınır. Kışlatılacak arıların gelecek sezon genç ve dinamik girmesini sağlamak amacıyla ana arının yumurtlamaya devam etmesi için öncelikle ballıkları alınmış ve içerisine kayık tipi şerbetlik bırakılmış kovanlara günlük azar azar vitamin takviyeli şerbet verilir. 

Ana arı yumurtlamaya teşvik edildikten sonra kış mevsimi öncesinde eğer kovan içerisinde arının kışlayacağı kadar bal miktarı yok ise ister elinizde bulunan ballı çerçeveleri isterseniz yine şurup hazırlayarak arıyı beslemeniz gereklidir. Sonbahar bakımı sırasında arı ile yine varroa mücadelesi yapılmalıdır. Nektar sezonunun sona ermesiyle birlikte bal sağımı yapılırken ise en önemli dikkat edilmesi gereken şey ise yağmacılıktır. 


Sağım yapılır iken artık tehlikeli zaman olduğundan dolayı arılar kovanları yağma etmeye başlar ve hırçın olurlar. Bunu engellemek için ise bal sağımı uygun ve pratik bir biçimde yapılmalı, balı alınan çerçeveler ballıklar ile beraber arılıktan hızlı bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Sağım sırasında yağmacı arılara karşı ise içerisine herhangi bir etken madde koyulmamış su ile sprey biçimde mücadele edilebilir. Sağım yapıyorken kovan etrafında uçuşan ve yağma yapmaya gelen arıları göreceksiniz. Kovan kapatıldıktan sonra üzerlerine sprey su sıkabilirsiniz. Yağmacılığı engellemek adına güzel bir yöntemdir. Sonbahar bakımında şurup ile besleme yapılırken beslemeyi akşama yakın saatlerde yapmak daha uygundur. Çünkü havaların daha gündüzleri henüz soğumaması nedeniyle gündüz vakitlerinde arıların çalıştığını görürüz. Eğer şurup beslemesini gündüz vakitlerinde yapar isek yine arıları yağmalamaya teşvik etmiş oluruz. Sonbahar bakımında zayıf olan kolonileri birleştirmek gerekir. Birleştirme işlemini yapar iken iki zayıf kovan yan yana halde ise anası güçlü ve daha genç ve günlük yumurtası olan kovandaki anayı tutmamız doğrudur. 


Diğer kovandaki ana arı zayıf ise onu alıp imha ederiz. Daha sonra ballık vasıtası ile iki kovan birleştirilken birleştirme işleminde en uygun yöntem ise gazete kağıdır. İki kovan arasına gazete kağıdını koyarak içerisine birkaç delik açarız ve birkaç gün arılar birbirine uyum sağlayasıya kadar çekmeyiz. Sonbahar bakımında arıların besin kaynağı bal ve polen ile beraber hazır olarak satılan ya da evde kendimizinde hazırlamış olduğumuz arı kekidir. Arı keki kış öncesinde ihmal edilmemelidir.


Arılarda sonbahar bakımı bütün kolonilerde zaman kaybı olmadan bal hasadından itibaren başlanılması gereken bir durumdur. Arıların kışı minimum kayıp ile geçirebilmesi için sonbahar bakımı oldukça fazla önem taşımaktadır. Kışlatma yapılacak olan kovanların güçlü tutularak yeni sezona hazır hale getirebilmek adına bal hasadı yapıldıktan sonraki günlerde koloniler tek tek kontrol edilip ihtiyaçlarının giderilmesi adına önlemlerin alınması gerekir. 


1. Ana Arı Değişikliği 

Ana arısı yaşlı olan ya da bal hasadı sonrasında ana arısı bulunmayan kovanlara çiftleşmiş olan genç ve dinamik ana arı verilmesi gereklidir. Özellikle arılar gezdirildiğinde ana arılar yıl boyunca yumurtlama yaptıklarından ötürü bir iki sezon içerisinde ana arının değiştirilmesi gerekir. 

2. Zayıf Olan Kolonilerin Birleştirilmesi 

Sonbahar mevsiminde ana arısını kaybeden kolonilerde yeterli sayıda genç ana arı yok ise alınacak başka bir önlem ise anası olan kovanların başka bir zayıf olan ve anası bulunan kovan ile birleştirilmesidir. Anası bulunan kovan sabit tutularak akşam üzeri anası bulunmayan kovanların arasına bir kafes teli yerleştirilip analı kovan ile birleştirilir. İki kolonide belirli bir süre kek ve şurup ile beslendikten sonra arılar birbirine alıştıktan sonra aradaki kafes teli çıkarılır. 

3. Besin Durumu 

Bal hasadı yapıldıktan sonra koloni içerisinde populasyon sayısı oldukça yüksek ise kovanlarda beslenmenin yetersiz olması halinde arı ölümleri görülebilir. Hasat sonrasında normal olan bir koloni içerisinde ballı olan çerçeve sayısı arılı çerçeve sayısından en az 1,5-2 kat fazla olmasına dikkat edilmelidir. Koloni içerisinde yavru gelişimi için ise yeterli miktarda polenli çerçevenin olmasına da dikkat edilmesi gereklidir. Sonbaharda şurup beslemesi yapılarak ana arının yumurtlaması sağlanır ve çıkan genç nesil kışı sağlıklı bir biçimde geçirir. 

4. Hastalık Durumu 

Koloni içerisinde yavru çürüklüğü, nosema ya da başka türlü hastalıklar gözlemlendiğinde ise ilaçlar verilmelidir. Nosema hastalığı için 1 litre şekerli şuruba 1,5 gr kadar fumagilin ilaç karıştırılarak verilebilir. Nosema ilaçları aynı zamanda kekler ile karıştırılarak da verilebilmektedir. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.