Arı Ölümlerinin Sebepleri
Son zamanlarda arıcılardan alınan şikâyetler arasında arı ölümleri çok fazla yer almaktadır. Ülkemizde arıcılık faaliyeti gerçekleştirmekte olanlar toplu bir biçimde arı kayıpları yaşamaktadırlar. Arı ölümleri hızlı bir biçimde artmaktadır ve bunun birçok sebebi yer almaktadır.


Tarım ilaçlarının kullanılması


Tarım alanlarında kullanılan kimyasal ilaçların bal arılarına büyük ölçüde zarar verdiği bilinmektedir. Tarım arazilerinde kullanılan ilaçların cinsi, uygulama yerleri ve zamanı, doz miktarı, etki süresi, ilaçlama biçimi gibi birçok farklı faktörün etkisi vardır. Hatalı bir biçimde tekniğe uymaksızın kullanılmakta olan zirai mücadele ilaçları sonucunda su kaynaklarının kirlenmesi ve polen tozları, çok miktarda arı ölümlerine sebebiyet vermektedir. Toz halinde kullanılmakta olan zirai ilaç, sıvı biçimde kullanılan ilaçlara nazaran arılar açısından çok daha fazla zararlıdır. Toz biçimindeki ilaçlar, daha kolay bir biçimde yayılarak polen vasıtası ile kovanlara taşınmaktadır. Devlet bu konu hakkında kanun ve yönetmelikler düzenlemelidir. 


Arı Keki ile Şurup veya Başka Gıdalar


Arılara sonbahar ya da ilkbahar mevsiminde besleme amaçlı arı keki ya da şurup verilmektedir. Bunların kalitesi ile hijyeni önem taşımaktadır. Mümkün mertebe arı kekini ya da şurubu arıcıların kendisini hazırlaması veyahut güvenilir olan yerlerden alması gerekmektedir. 


Ana Arı Değişimi 


Sonbahar mevsiminde bal akımının sona ermesi ile birlikte ana arı değişimi bazı durumlarda yapılması gerekmektedir. Yaşlı analar ile kışa girmek oldukça riskli bir durumdur. Yöreye uygun bir biçimde ana arı ırkının tercih edilmesi önem taşır. Blogger tarafından desteklenmektedir.