Arı Irkları ve Özellikleri


Arının ırkları büyüklüğe, renge, dil uzunluğuna, vücut yapısına gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu zamana kadar yapılmış olan taksonomik çalışımalar sonucunda dünya üzerinde 24 farklı arı ırkının olduğu tespit edilmiştir. Bu ırklardan bazıları ekonomik ölçüde verimli olurlar. Ekonomik önem taşıyan arı ırkları arasında ise Kafkas arısı, İtalyan arısı ve Karniyol arısı ilk başlarda bulunmaktadır. 


İtalyan arısı ( Buckfast)

Apis mellifera ligustica adı ile bilinen İtalyan arısı ılıman olan iklim kuşaklarına uyum sağlayan arı tipidir. Karın yapısı ince ve dili uzundur. Kılları sarı renklidir. Irk özelliği olarak arılar oldukça sakindir. Çoğalma içgüdüsü fazla olan bir arıdır. Erken ilkbaharlarda yavru büyütme yeteneği fazla olduğundan ötürü kolonilerin kısa sürede kuvvetlendiği gözlenir. Bal verimi oldukça yüksektir ve oğul eğilimi azdır. Kış mevsimlerinde çok fazla bal tüketirler. Arılar arasında petek ve bal üreten en iyi arılardır. Fakat yön tayin etme duyguları zayıftır.


Karniyol Arı Irkı

Apis mellifera carnica olarak adlandırılan bu arı ırkı ince yapıya ve uzun dile sahiptir. Gri rengi vardır. Arı ırkları arasında en uysal ve sakin arı ırkı olarak bilinir. Yavru üretme yeteneği oldukça yüksektir. Kışlatma zamanında bal tüketimi azdır. Sonbahar zamanlarında ise koloni sayısında fazla sayıda azalma görülür. Oğul verme eğilimi fazladır. Yön tayin etme yetenekleri yüksektir. Yavru hastalıkların karşın hassastır.

 Kafkas Irkı
Apis mellifera caucasica yani Kafkas arısı daha çok karniyol arısı ile benzerlik göstermektedir. Arı ırkları arasında en uzun dile sahiptir. Petek üstündeki sakinliği ise ırkın en belirgin özelliği olarak bilinir. Yavru verimi oldukça yüksektir. Oğula gitme durumu zayıftır. En güçlü oldukları zaman yaz ortaları olmaktadır. Bal verimleri oldukça yüksektir ve oldukça fazla propolis tüketirler. Yağmacılık konusunda meyilli olan bir ırktır. 
Yerli Irk ( Anadolu Arısı)

Apis mellifera anatoliaca olarak adlandırılmakta olan Anadolu arısı ırkı Anadolu’nun büyük bir bölümünde yaygındır. Esmer renkte ve küçük yapıları bulunmaktadır. Sert kış şartlarına karşı oldukça fazla dayanıklılardır. Yavru üretimi ve bal verimi yüksek olan bir ırktır. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.