Arıcılıkta Bal Hasadı


Bütün arıcı meslektaşlarımızın belki de mesleğinde en zevkli yapmış olduğu iş parçası arıcılıkta bal sağımı ya da bal hasadı yapmaktır. Artık arıların bal akım sezonunu tamamlamıysa birlikte yavaş yavaş bölgeden bölgeye farklılık gösteren zamanlarda elde edilen ballar kovanlardan alınmaya başlar. Fakat bu dönemde arılar ballarını kıskandıklarından dolayı oldukça hırçın ve saldırgan olurlar. Bu sebepten dolayı bal hasadı sırasında dikkat edilmesi gerekir ve balı kovandan çekmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. 

Silkme süpürme yöntemi: Kovandaki ballı çerçeveler teker teker çıkarılır ve petek üzerindeki arıları tek bir hareketle çerçeveden silkelenir. Veyahut fırça yardımı ile arıları temizleyebiliriz. Kovandan ayırmış olduğumuz bir ballığı alarak hasat sırasında sağım yapılacak olan kovanın yanına yerleştiririz. Körüğü yaktıktan sonra örtü tahtasının kenarından birkaç kez duman veririz. Ballığı el demiri vasıtası ile kuluçkalıklardan ayırdıktan sonra bir sehbanın üzerine koyarız. ikinci Silkeleme yöntemiyle de kulukçalık örtü tahtası ile kapatılır ve arıların hareket etmesini sağlayacak bir biçimde delik bırakılır. Böylelikle arıların hasat yapıldığı sırada hırçın olması engellenir. Bazen ise ballığın üzerinde arıların uçusunu engellemek amacıyla duman verilir. Silkeme yaparken arıcılar üzerinde birkaç arı kalmış ise fırçayla süpürdükten sonra uzaklaştırır. Hasat sırasında arıcı bal bulaşığı bırakmamaya ve arıları öldürmemeye özen göstermelidir. Hasat sonrasında ise kovan kapatılır ve başka kovanların sağımını da devam edilir. 

Arı Kaçırma Yöntemi : Ortasına arı kaçıran aleti monte edilmiş olan örtü tahtasını kuluçkalık ile ballık arasına koyarız. Bu alet sayesinde arılar kuluçkalığa iner ancak tekrardan yukarı çıkamaz. Böylelikle birkaç gün içerisinde ballıklardaki arılar boşalarak ballı olan çerçeveleri kolay bir biçimde hasat edebiliriz. Bu yöntemin dezavantajı ise havaların çok sıcak olduğu dönemlerde içeride hava sirkülasyonu sağlayan arılar yukarı çıkamadığından dolayı ballık bölümündeki ballar eriyebilir.

Hava Üfleme Yöntemi: Basınçlı havanın üflenmesiyle arılar çerçevelerden uzaklaşır. Kovan önüne altı açık olan bir sehpa konulduktan sonra kovan uçma deliği ile sehpa arasına bir bezi gereriz. Ballık sehpa üzerine alındıktan sonra çerçevenin arasında basınçlı hava püskürtürüz. Örtünün üzerine düşen arılara duman verdiğimizde ise kovana girerler. Arılardan arınmış olan ballık altı ve üstü kapatıldıktan sonra ise arıdan uzaklaştırılır.


Blogger tarafından desteklenmektedir.